Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Babiš se projevil jako velký lidumil: Chce pomoct zachránit malé Thajce z jeskyně. Jaký má plán?

Andrej Babiš chce pomoct malým chlapcům.
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Premiér Andrej Babiš (63) se projevil jako velký lidumil. Velmi ho chytil za srdce příběh dvanácti chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří se ukryli před deštěm v jeskyni, ale už se kvůli přívalovým dešťům nedokázali dostat zpět. Už ve středu se na Twitteru vyslovil, že by rád na místo vyslal hasiče a čerpadla firmy Sigma Group. Jak se zdá, tak je vše na velmi dobré cestě, protože nyní čeká už jen na odpověď z thajské strany.

Celý svět sleduje osud dvanácti malých fotbalistů a jejich trenéra, kteří jsou uvěznění v jeskyni. Chlapci jsou hladoví a žízniví, ale podle informací doktorů na tom nejsou až tak špatně. V jeskyni jsou ve tmě a vlhku uvězněni už čtrnáct dní.

Objevily se spekulace o tom, že by se ven mohli dostat až po čtyřech měsících, kdy konečně ustanou přívalové deště. S touto informací přišel server ABC News. Podle serveru se chtějí záchranáři vyhnout hlavně potápění, protože řada chlapců neumí plavat a navíc nikdo není trénovaný na to, plavat tak dlouhou a náročnou cestu ve tmě.

„Pokud by jediný z nich začal panikařit, mohl by vystresovat všechny ostatní,“ sdělil Mike Timpon z univerzity z Portsmouthu, jehož náplní práce je zabývat se o lidskou fyziologii v extrémních podmínkách.

Nyní je podle odborníků hlavně důležité, aby byli chlapci v rámci možností v dobré fyzické a hlavně psychické kondici. To samé platí i o záchranářích. Pomoc uvězněným fotbalistům a jejich trenérovi nabídl i premiér Andrej Babiš (63).

Chce uvězněným fotbalistům zaslat na pomoc kvalitní česká čerpadla společnosti Sigma Group. „Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni,“ sdělil ve středu.

Ve čtvrtek řekl portálu Blesk Zprávy toto: "Dnes ráno thajského času byla thajské straně prostřednictvím naší ambasády v Bangkoku zaslána nabídka (společně s technickou specifikací čerpadel) české vlády poskytnout velkokapacitní čerpadla společnosti Sigma.“

„Thajská strana byla vyzvána, aby s ohledem na logistickou náročnost přepravy informovala českou stranu neprodleně, zda tuto nabídku přijme. Naše ambasáda je s thajskou vládou v této záležitosti v úzkém kontaktu. Co se přepravy týče, je zvažováno více variant, nyní ale potřebujeme hlavně impuls thajské strany,“ dodal.

Související články

Další články