Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Babiš chtěl prodloužit nouzový stav do konce března: Sněmovna návrh zamítla

Babiš chtěl prodloužit nouzový stav do konce března: Sněmovna návrh zamítla
Zdroj: Profimedia
koronavirus
Sněmovna prodloužení současného nouzového stavu odmítla. Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) obratem vyhlásí nový nouzový stav, jak dříve premiér uvedl ve Sněmovně. Nouzový stav je podle něj nezbytný kvůli tvrdším opatřením, která by zamezila současnému šíření koronaviru.

"Pokud to hlasování nedopadne, tak samozřejmě ihned po hlasování svolám vládu a vláda ten nouzový stav vyhlásí. Nemáme jinou možnost," oznámil ministerský předseda.

K vyhlášení nového nouzového stavu dnes vládu vybídla Sněmovna na podnět většiny opozičních stran. Pro výzvu hlasovali i vládní poslanci z ANO a ČSSD. Prodloužení nynějšího nouzového stavu je napadeno u Ústavního soudu. "My si myslíme, že byl (nouzový stav) vyhlášen správně, a my ho potřebujeme," uvedl Babiš

Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Premiér už předtím řekl, že kabinet bude muset ještě dnes večer vyhlásit nový nouzový stav, k čemuž dolní komora Parlamentu vládu také vybídla.

Nouzový stav trvá od října

Menšinový kabinet ANO a ČSSD chce stav nouze do konce března kvůli zhoršující se epidemické situaci. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února.

Kabinet však na žádost hejtmanů v polovině února vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.

Babiš poslancům řekl, že vláda potřebuje nouzový stav a potřebuje, aby lidé omezili kontakty stejně, jako tomu bylo loni v březnu. Vláda podle něj nemá jinou možnost, protože opatření, která chce udělat, jsou podle něj téměř stejná jako loni v březnu.

Premiér uznal, že chyboval

"Já vím, že tady ta důvěra není, že jsme asi ikskrát selhali, ale to neznamená, že jsme do toho nedali maximum," ujišťoval premiér poslance. Připustil, že sám udělal chyby. Za obrovskou chybu označil například to, že úřady netrasovaly podle něj asi 100 000 lidí, kteří se vrátili z Chorvatska. Za obrovskou chybu také označil, že vláda nezavřela okamžitě všechny bary poté, co se v jednom z pražských nočních klubů nakazilo větší množství lidí. "Těch chyb jsem udělal strašně moc," řekl Babiš. Za další chybu označil prosincové otevření restaurací

Babiš se také vyjádřil k možnosti využít při léčbě nemoci covid-19 lék ivermektin. Řekl, že má stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které podle něj není úplně pozitivní. "Ale my říkáme, nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat," řekl. Ubezpečil, že vláda se zabývá všemi léky, o nichž se v této souvislosti doslechne.

Související články

Další články