Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Babiš řekne Zemanovi, koho chce do vlády: Zatím se spekuluje o těchto jménech!

Babiš a Zeman se dnes potkají na Hradě.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Andrej Babiš (63) a Miloš Zeman (73) spolu v úterý budou jednat na Pražském hradě. Předseda nejsilnějšího parlamentního hnutí ANO přinese prezidentovi jména členů nové vlády. Babiš počítá s několika ministry z dosluhujícího kabinetu, převažovat ale mají nestraníci.

Úterní schůzka předsedy Babiše (63) s prezidentem Zemanem (73) se uskuteční na Pražském hradě. Probírat spolu budou sestavení nové vlády. Podle předsedy hnutí ANO má být Zeman první, kdo zamýšlená jména uslyší.

Babiš stále počítá se sestavením menšinové vlády, ačkoliv pro ni mezi poslanci nemá dostatečnou podporu. O její toleranci zatím uvažují pouze komunisté, ani s nimi by však vláda nezískala důvěru.

Do nové vlády chce Babiš několik ministrů za ANO z dosluhujícího kabinetu. Na ministerstvu spravedlnosti má pokračovat Robert Pelikán, s Danem Ťokem Babiš počítá na ministerstvu dopravy a s Richardem Brabcem jako s ministrem životního prostředí. Ministerstvo zahraničí by mělo připadnout Martinu Stropnickému (60) a novou ministryní obrany by se mohla stát Karla Šlechtová (40), která dosud vedla ministerstvo pro místní rozvoj. Převažovat však mají nestraníci a vůbec už se nepočítá s ministrem pro lidská práva a vicepremiérem pro vědu a výzkum.

Co se konkrétních jmen týče, jde prozatím o pouhé spekulace. Babiš uvedl, že s nimi na veřejnost nepůjde dřív než ve středu, kdy podá vláda Bohuslava Sobotky (46) demisi.

Zeman minulý týden při návštěvě Ruska prohlásil, že Babiše hodlá jmenovat premiérem 6. prosince. Celou vládu pak zamýšlí jmenovat přibližně 15. prosince.

Nad těmito plány se ale můžou ještě stáhnout mračna. Mandátový a imunitní výbor Sněmovny totiž v úterý začne projednávat vydání Babiše a Jaroslava Faltýnka (55) ke stíhání. Oba dva jsou podezřelí z dotačního podvodu při stavbě Čapího hnízda. Ani jeden se však jednání nezúčastní.

Související články

Další články