Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Babiš reaguje na rekordní čísla nakažených: Česko zavede bavorský model. Co se změní?

Andrej Babiš: Česko od pondělí přejde na bavorský model
Zdroj: profimedia
Koronavirus

Od noci z neděle na pondělí bude v České republice zaveden takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. V České televizi to dnes oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Opatření bude schvalovat ve čtvrtek dopoledne vláda, jejíž většina se k tomu podle Babiše přiklání. Není k tomu podle předsedy vlády potřeba vyhlásit nouzový stav.

"Od tohoto času budou, co se týče služeb, hromadných akcí, uznávány jenom očkování a lidi, kteří překonali covid. Ruší se úplně samotesty, nejdeme na model s PCR testy," uvedl premiér. Antigenní testy se budou uznávat jen u zaměstnanců a klientů ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

Tento model už funguje v Bavorsku už od pondělí. Lidé ubytovaní v hotelech a zákazníci v restauracích se musí prokázat buď potvrzením o očkování, nebo o prodělaném onemocnění covid-19. Neočkovaní navíc nemohou na některé kulturní akce nebo navštěvovat služby, jako je kosmetika či masáže.

Názor odborníka

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula apeluje, aby se přijala další opatření co nejrychleji. "Další oddalování logicky povede k tomu že epidemie se bude šířit dál a budou tu vyšší a vyšší počty nakažených, více hospitalizovaných a těžších průběhů," řekl pro eXtra.cz

Když by si měl vybrat, i on by se klonil k bavorskému modelu. "Opatření v Rakousku jsou velmi restriktivní, pokud bych si měl vybírat, tak bych si zvolil ta bavorská," dodal epidemiolog.

Rekordní nárůst

V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479, zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý. Rostl také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně. Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425. Rostou i počty úmrtí lidí s covidem-19.

"Vypadá to, že všechna opatření, která jsme dosud dělali, nejsou dostatečná," uvedl Babiš. Dnes večer se uskuteční porada některých ministrů, ve čtvrtek v 9:00 zasedne Rada vlády pro zdravotní rizika.

Před čtvrtečním dopoledním jednáním vlády se měli podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sejít zástupci Anticovid týmu pěti stran tvořících novou vládu s ministerstvem zdravotnictví. Babiš ale řekl, že se dosud Anticovid tým dostatečně nezapojil a že teď už na něj dosluhující kabinet nebude brát ohled.

Související články

Další články