Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Babiš: Povinné testování větších firem na spadnutí, Česko čeká vakcíny ze Saska

Zdroj: Showpix.cz
OČKOVÁNÍ
Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat. V rozhovoru pro stanici CNN Prima News to dnes oznámil premiér Andrej Babiš s tím, že firmám, které nebudou po zavedení povinnosti testovat, by mohla hrozit pokuta až 500 000 korun. Premiér mluvil také o tom, že Česká republika očekává od Saska 15 000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca.

"Je nějaký návrh, který se může změnit, že pro firmy od 250 zaměstnanců víc od 5. března to bude povinné," řekl Babiš k testování ve firmách. Pokud by byl dostatek testů, bylo by podle premiéra možné zavést povinnost okamžitě. Firmy, které nebudou plnit podmínky, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, by podle Babiše měly být zavřené.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu uvedl, že předsednictvo sociálních demokratů pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v sobotu v televizi Nova uvedl, že pro větší podniky by mělo být plošné testování povinné od 8. března, pro menší firmy později.

K Hamáčkově návrhu Babiš řekl, že vicepremiér by měl tedy vládě předložit seznam firem, které by měly být zavřené. Premiér poznamenal, že pokud by se zavřel celý průmysl, tak firmy, které exportují, přijdou o zakázky. "Ve finále se můžou dostat do bankrotu a bude tady plno nezaměstnaných," konstatoval.

15 000 vakcín ze Saska

Sasko České republice dodá 15 000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, v pondělí by měly být rozvezeny. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News řekl, že to v sobotu domluvil se saským premiérem Michaelem Kretschmerem.

Babišovi by také stejně jako prezidentu Miloši Zemanovi stačila v případě ruské vakcíny Sputnik V certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle premiéra není nutné čekat na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Zhruba před třemi týdny přitom Babiš řekl, že Česko nezvažuje užívání ruského preparátu dříve, než jej evropské orgány schválí. Hovořil nicméně tehdy o tom, že by se ČR mohla předzásobit a získat náskok pro případ, kdyby EMA doporučení vydala.

Související články

Další články