Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Babiš pod tlakem: Češi snad konečně uvidí, kdo jsou skuteční vlastníci firem

Babiš pod tlakem: Češi snad konečně uvidí, kdo jsou skuteční vlastníci firem
Zdroj: Profimedia.cz
agrofert
Po dlouhém čekání by mohla přijít změna... Od konce příštího roku by jména konečných vlastníků stovek tisíců firem neměla být skrytá, jako tomu je doposud. Zveřejnění informace chce pod hrozbou pokuty nařídit ministerstvo spravedlnosti. Bylo by tak jasné, kdo konkrétně získává státní zakázky či dotace. Je zřejmé, že pokud nařízení vstoupí v platnost, dá se očekávat, že se i zvýší tlak na premiéra Andreje Babiše (ANO).

Proč by měl být Babiš celkově pod větším tlakem? Zpřísnění pravidel evidence by totiž bylo pro jeho holding, který je v tuto chvíli vložený do svěřenských fondů, velmi nepříjemné. Podle zákona o střetu zájmů by mohl přijít o dotace, které jsou v řádech stovek milionů.

V jiných zemích jsou rejstříky veřejné, a to ať jde o Slovensko nebo skandinávské země jako Dánsko či Švédsko. V Česku evidence skutečných majitelů funguje od začátku roku. Zatím ale do ní mají přístup úředníci, kteří například rozhodují o zakázkách.

Pokud dojde ke změně, mohou lidé v databázích dohledat jméno konečného vlastníka společnosti, jeho bydliště, ale i třeba podíl ve firmě... "Srozumitelně a zřetelně by v evidenci měly být popsány i případy, kdy má podnikatel zisk přes více společností na sebe navázaných," uvedl pro portál Ihned.cz autor zákona Adam Hexner z ministerstva spravedlnosti.

Změnu vyžaduje po Česku evropská směrnice z roku 2018, podle představ EU by měla být zavedena už v příštím roce.

Hospodářské komoře na celé věci vadí, že evidence podnikatele administrativně zatíží. Navíc by je měla stát další peníze. Ale to pouze tehdy, že nebudou dodrženy předpisy. "Návrh v tuto chvíli počítá s pokutou do 50 tisíc korun, nezajistí-li evidující osoba údaje o jejím skutečném majiteli," potvrdil Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Do výše čtvrt milionu korun se může vyšplhat sankce za chybné údaje.

Babišovi s Agrofertem zatím největší nepříjemnosti způsobily letošní předběžné auditní zprávy Evropské komise, podle nichž firmu dál ovládá, je v konfliktu zájmů a nemá nárok na evropské dotace. A to přesto, že se Babiš střetu pokusil vyhnout, když na začátku roku 2017 převedl majetek do dvou svěřenských fondů. Premiér popírá, že by postupoval v rozporu se zákony.

Nevyjasněné vazby na jeho bývalé podniky jej dohánějí dál. Správci fondů, předseda představenstva holdingu Agrofert Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek, jsou ve zmíněném rejstříku zapsáni jako skuteční majitelé firem ve fondech. Piráti ale opakovaně tvrdí, že to je chyba a holding vlastní Babiš. "Právě proto jsme již předložili návrh, který požaduje veřejný rejstřík konečných vlastníků, podobně jako je tomu třeba na Slovensku. Vládní koalice tuto změnu bohužel nepodpořila. Tento neblahý deficit musí nicméně řešit, neboť jeho odstranění požaduje v rámci boje proti korupci evropská směrnice," řekl eXtra.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy