Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Babiš pálí do vlastních řad: Zkritizoval plán Plagy a Blatného na návrat dětí do škol

Babiš pálí do vlastních řad: Zkritizoval plán Plagy a Blatného na návrat dětí do škol
Zdroj: Showpix.cz
Vládní nařízení
Kritika Andreje Babiše vůči vlastním ministrům v poslední době roste. Několikrát to už poznal šéf zdravotnictví Jan Blatný, nejnověji se k němu přidal i ministr školství Roman Plaga. Babiš se totiž na sociálních sítích pustil do návrhu na návrat dětí do škol, který počítá například s rotační výukou pro první stupeň. Plán přitom připravili právě zmiňovaní ministři.

Návrh Roberta Plagy počítá s tím, že se od 12. dubna vrátí do školek předškoláci. Prezenční výuky by se také měli dočkat žáci prvního stupně, kteří by měli rotovat po týdnu. Střídali by tak prezenční výuku s distanční. To se ale nelíbí premiérovi, respektive jeho voličům, na jejichž připomínky Andrej Babiš (66) reaguje.

„Spousta z vás si taky myslí, že rotace pro celý 1. stupeň ZŠ nedává smysl. Že když bude 1. a 2. třída chodit do školy jenom týden a další týden se bude učit z domova, vyvolá to spíš zmatky, protože se ty nejmenší děti budou na přerušovaný režim těžko adaptovat,“ napsal premiér na Facebooku. „Souhlasím s vámi, kdo mi píšete, že některé návrhy ministerstev školství a zdravotnictví nevypadají z hlediska praxe vůbec logicky," pokračoval Babiš a opřel se tak do Roberta Plagy a Jana Blatného, kteří návrh vypracovali.

Prioritou je první stupeň

Babiš zároveň uvedl, že se o podobě plánu na návrat dětí do škol dozvěděl až médií a odmítl tak, že by návrhem, který bude sněmovna projednávat až tento týden, cokoliv společného. "Na Radě pro zdravotní rizika nám byly tyto návrhy představeny až 1. dubna a většinu věcí jsem se předtím, stejně jako ostatní ministři, dozvídal hlavně z médií a od občanů,“ tvrdí premiér Babiš.

Hlavním trnem v oku premiéra je především návrat studentů středních a vyšších odborných škol k praktické výuce. "Proč se do škol má vracet 180 tisíc studentů SŠ a VOŠ k praktické výuce, když často mají tyto žáci nejvyšší mobilitu ze všech skupin? Nebylo by lepší upřednostnit mladší děti, jako právě všechny předškoláky nebo prezenčně celý 1. stupeň," navrhuje Babiš.

Záleží na aktuální situaci

Předseda vlády zároveň upozornil, že na návrat do škol 12. dubna nemusí dojít vůbec. Bude totiž záležet na aktuální koronavirové situaci. „Čísla nakažených sice klesají, ale počet hospitalizovaných zůstává stále vysoký, takže uvidíme, jestli nám epidemiologická situace dovolí návrat dětí do škol už 12. dubna a jestli to ministerstvo zdravotnictví a jeho experti odsouhlasí,“ upozorňuje Babiš s tím, že i tak zůstává návrat prvního stupně do škol prioritou.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy