Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Babiš ovládl Česko, Sobotka uznal porážku!

Hnutí ANO zvítězilo ve volbách na plné čáře!
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Česko dnes volilo do krajů a třetiny Senátu. Zájem o volby byl nízký, k urnám přišla jen třetina voličů. Letošní volební účast byla jen 33,28 %, což je druhá nejnižší v historii krajských voleb. V krajích i Senátu vyhrálo hnutí ANO, které už ve svém volebním štábu slaví.

Ještě není sečteno 100 procent hlasů, ale Andrej Babiš už může slavit. Jeho hnutí ANO totiž vyhrálo na plné čáře v krajích i v Senátu. Po sečtení více jak 90 % volebních okrsků ve všech 13 krajích vede ANO v devíti krajích. Úspěch má i v Senátu, do druhého kola postupuje 17 kandidátů.

ČSSD obhájí vítězství ve dvou krajích, udržela jen Jihočeský kraj a Vysočinu. Pro sociální demokracii je to velký neúspěch a premiér Sobotka uznal svoji porážku. „Musíme hledat nové programové cíle, abychom získali širší podporu,“ řekl portálu iDnes.cz Sobotka. Zklamaný je hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. ČSSD skončila na Jižní Moravě až na třetím místě. Na prvním místě bylo ANO a na druhém lidovci, kteří uspěli i v Senátu. U lidovců a ČSSD bude bojovat o senátorské křeslo 9 kandidátů.

Velký úspěch mají Starostové pro Liberecký kraj, kteří dokázali obhájit svoje vítězství. Ve Středočeském kraji skončili dokonce po hnutí ANO na druhém místě. Oproti volbám před 4 lety si polepší o pět mandátů. Slavit dnes nebudou komunisté. Přišli totiž o 100 mandátů a vítězství nedokázali obhájit v Ústeckém a Karlovarském kraji. Lidovci uspěli ve Zlínském kraji a bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek je na dobré cestě se stát hejtmanem.

V Praze do druhého kola senátních voleb postoupila Helena Válková za hnutí ANO a Ladislav Kos (koalice KDU-ČSL, Strany zelených, Hnutí pro Prahu a Pirátů). V Praze 10 postoupila za KDU-ČSL do druhého kola senátních voleb i Renata Chmelová a Jiří Holubář za TOP 09. V Praze 6 Jiří Růžička za TOP 09 a Václav Bělohradský (Strana zelených a ČSSD).

O místa 675 krajských zastupitelů usilovalo přes 11 800 kandidátů. V souboji o 27 senátorských křesel zůstalo 233 kandidátů. To znamená, že se jich pere 9 o jedno křeslo. Výsledky voleb navíc napoví stranám, jak si u voličů stojí před sněmovními volbami v příštím roce. Další kolo senátních voleb proběhne 14. a 15. října.

Související články

Další články