Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Babiš nezklamal: Spolu se Schillerovou a Havlíčkem přišel položit věnec pod rouškou noci

Andrej Babiš: Premiér uctil památku 17. listopadu brzo ráno
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Dalších 18 fotografií
17. listopad

Ještě za tmy, zhruba kolem 6:00, přišel dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou uctít výročí 17. listopadu k památníku sametové revoluce na pražské Národní třídě. Uvedla to dnes Česká televize. Premiér na Národní položil věnec. Brzký příchod odůvodnil tím, že dostal varování, že po něm lidé chtějí házet vejce.

"Nám řekla ochranka, že na nás budou házet vajíčka, tak proto jsme přišli brzo," řekl Babiš České televizi. U památníku jsou od rána demonstranti, podle ČT volali různá hesla na předsedu vlády i ráno, když přišel. Pietní místo ale hlídají policisté a k výrazným incidentům nedošlo, uvedla ČT.

Protestující mají například transparent s nápisem "Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!"

Na místo od rána přicházejí i další politici, po 8:00 položil k památníku věnec také zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Přihlížející na něj křičeli: Ruský šváb.

Maláčovou šokuje covid

Za výjimečný den, který ukázal, že nic není samozřejmého, dnes označila 17. listopad 1989 místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, jejíž strana letos neobhájila místa ve Sněmovně. Uvedla to poté, co u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze položila květiny a zapálila svíčku.

"Pro mne je to naprosto výjimečný den, který ukazuje, že nic v životě není samozřejmého," řekla Maláčová. "Myslím, že sociální demokracie nadále žije, funguje, a my se dáme dohromady. Doufám, že příští rok se tady setkáme v mnohem radostnější atmosféře," uvedla Maláčová, která dosluhuje jako ministryně práce a sociálních věcí.

V souvislosti s protiepidemickými opatřeními uvedla, že končící vláda Andreje Babiše bude muset ve čtvrtek na svém jednání přijmout "razantní opatření". Poukázala na rekordní nárůst počtu nakažených, jichž za úterý přibylo přes 22 000. "To číslo je děsivé, dechberoucí," řekla.

Vyhnula se odpovědi, jaká opatření by vláda měla přijmout a zda je třeba vyhlásit nouzový stav. Podle ní bude záležet na tom, co doporučí ministerstvo zdravotnictví.

Potlesk pro Richterovou

Na Národní třídu přicházejí od rána politici, aby si tu připomněli výročí listopadových událostí, které vedly k pádu komunismu v tehdejším Československu. Kromě premiéra Andreje Babiše, který tu byl ještě za tmy, dorazila k památníku dopoledne například místopředsedkyně Sněmovny a Pirátů Olga Richterová. Přítomní přihlížející jí tleskali a volali na ni: "Děkujeme."

Související články

Další články