Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Babiš nastínil, kdy se kompletně otevřou restaurace. A jak to bude s testy po návratu z dovolených?

Andrej Babiš: Restaurace by se mohly otevřít 14. června
Zdroj: Showpix
COVID-19

Restaurace by se mohly otevřít 14. června. Je to součástí dlouhodobé strategie, kterou na návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové v pondělí projedná vládní rada pro zdravotní rizika a posléze by se tím mohla zabývat i vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes uvedl ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Návrh dále například předpokládá, že po návratu z dovolených by se měli lidé nechat otestovat na koronavirus. Zopakoval také, že od 1. června by se pravděpodobně mohlo otevřít očkování i pro věkovou skupinu lidí starších 16 let.

Od konce května by navrhovaný plán povolil otevření amatérských sportovních soutěží, venku by mohlo sportovat 150 lidí a uvnitř 75. Bez omezení by mohly být otevřené zoologické a botanické zahrady. S testováním by bylo možné jezdit na školy v přírodě.

Otevření restaurací?!

Od 14. června by se pak podle premiéra Andreje Babiše mohly za jasných pravidel otevřít restaurace nebo šatny fitness center. Nyní lidé mohou navštěvovat jen restaurační zahrádky. Na koncerty a divadla by mohlo venku přijít 2000 diváků, uvnitř pak 1000 lidí. Od začátku července by se počet diváků koncertů nebo divadelních a filmových představení zvýšil na 5000 lidí venku a 2000 uvnitř. Možné by také byly dětské letní tábory bez omezení kapacity, nutné bude testování.

Premiér označil za důležité, aby stát lépe než loni vyřešil návrat lidí z dovolených. Při návratu z cest tak podle něj bude nutný test na koronavirus. I při návratu z dovolené budeme muset se nechat testovat. Musíme ochránit naši zemi od nějakých mutací, které by mohly přijít ze zahraničí, uvedl. V návrhu dlouhodobého plánu je prý také dobrovolné testování ve firmách.

Koncem června 5,5 milionu očkovaných

Babiš připomněl, že od dnešní půlnoci se na očkování mohou hlásit lidé z věkové kategorie od 35 do 39 let, lidé starší 30 let se pak budou moct k očkování hlásit od půlnoci z úterý na středu. Zopakoval také, že od 1. června by se pravděpodobně mohla pro očkování otevřít věková skupina 16 až 29 let. Doufejme, že to tak vyjde, řekl.

Řekl také, že k dnešku bylo aplikováno více než 4,6 milionu vakcín. Premiér věří, že koncem června by mohlo mít očkování ukončeno 5,5 milionu lidí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy