Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Babiš měl na krajíčku: Tisková konference o ruských agentech byla plná emocí

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Video

Andrej Babiš, ani Jan Hamáček nebyli při sobotní mimořádné tiskové konferenci zcela ve své kůži. Třásly se jim hlasy a v případě premiéra to dokonce chvíli vypadalo, že má na krajíčku.

Při sobotní mimořádné tiskové konferenci premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka bylo jasně patrné, že premiér není vůbec ve své kůži. Zatímco oznamoval, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014, třásl se mu hlas a chvíli to vypadalo, jako kdyby se měl rozplakat. Tento fakt pouze potvrzuje vážnost celé situace.

Stejně tak nezněl sebejistě ani ministr vnitra a současně ministr zahraničí Jan Hamáček. "Rozhodl jsem se vyhostit všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli našimi tajnými službami jasně identifikováni jako důstojníci ruských tajných služeb SVR a GRU," říkal do mikrofonu a z jeho projevu bylo znát jisté rozrušení. Vzhledem k tomu, že oba pánové vystupují před kamerami už nějaký ten pátek, o trému se rozhodně nejednalo.

Vyhoštění pracovníků ruské ambasády

České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) navíc pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Oznámila to dnes na policejním webu. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.

Vicepremiér touto záležitostí zdůvodnil to, proč blíže nekomentoval zrušení své pondělní cesty do Moskvy, kde chtěl jednat o případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru. "Prostě jsem nemohl postupovat jinak," dodal.
Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy