Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Babiš je prý ve střetu zájmů, Agrofert má vrátit dotace

Babiš je prý ve střetu zájmů, Agrofert má vrátit dotace
Zdroj: Instagram
+ Dalších 10 fotografií
premiér čr
Brusel si posvítil na podnikání premiéra. Andrej Babiš (64) je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli vazbám na své bývalé podniky. Zpráva Evropské komise ale není ještě oficiální, s první neoficiální verzí přišel web ihned.cz.

Pemiér České republiky Andrej Babiš (64) je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. K tomuto závěru dospěla auditní zpráva, který komise poslala českým úřadům. Informaci přinesly Hospodářské noviny. Brusel bude chtít vrátit dotace, které skupina Agrofert dostala od února 2018.

"Žádám zveřejnění rozhodnutí EK a vyčíslení toho, kolik peněz od roku 2018 získal Agrofert z EU a z ČR. Budeme požadovat, aby peníze, které bude muset vrátit ČR, byly vymáhány po Agrofertu. Současně by do vyjasnění situace mělo dojít k zastavení poskytování dotací Agrofertu," uvedl k premiérově problému předseda ODS Petr Fiala.

Zpráva Evropské komise momentálně podléhá utajení, není proto jasné, jak vysokou částku by měl Agrofert vracet.

"Podle Evropské komise je premiér ve střetu zájmů a chce pro Agrofertu zpátky neoprávněně čerpané dotace. Svoláme schůzi opozičních stran. Pokud se ukáže, že jsou informace pravdivé, budeme chtít hlasování o nedůvěře vlády," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Přestože Andrej Babiš na jaře 2017 převedl holding Agrofert do svěřenských fondů, podle právní služby ho dál ovládá, umožňuje mu to struktura fondů. "Jinými slovy z dosavadního auditu vyplývá, že Babiš se jako vysoce postavený politik podílí na nastavování pravidel pro rozdělování evropských dotací, jež přitom "jeho" Agrofert čerpá," píše web Aktuálně.cz.

"Obecně jsem byl informován, že návrh auditní zprávy dorazil do České republiky. Rovněž jsem byl informován, že se jedná o návrh předběžný a do uzavření procesu je tedy zpráva považována za důvěrnou. Nicméně, jsem-li správně informován, tak se jedná o ryze právní výklad, s kterým se kompetentní instituce České republiky dlouhodobě neztotožňují a mají jiný názor. Návrh zprávy má navíc obsahovat výklad výrazně odlišný od rovněž předtím účelově uniklého dokumentu Právní služby Evropské komise. Neporušuji ani české ani evropské zákony. Jsem šokován tím, co tvrdí česká média, že Evropská komise chce vrátit dotace, které obdržela moje bývalá firma. Není to pravda. Toto je pouze předběžný návrh, který bude důkladně analyzován a Česká republika, předpokládám, že nejméně Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj, jako příjemci zprávy, se k němu vyjádří. Teprve PAK nám zašle finální zprávu i Evropská komise. Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů," uvedl ke kauze premiér Babiš.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy