Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Babiš couvá: Karel Gott nebude mít státní pohřeb, ale pohřeb se státními poctami

Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
POHŘEB KARLA GOTTA
Včera, krátce po oznámení úmrtí Karla Gotta, navrhl premiér Andrej Babiš uspořádání státního pohřbu. Proti tomu se ale ohradil bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt, s tím, že státní pohřeb má svá neměnná pravidla a náleží pouze státníkům. Dnes Babiš zařadil zpátečku a oznámil, že Karel Gott bude mít pohřeb se státními poctami. Odpoledne oznámí, kdy a kde se bude konat.

Včera ráno ochromila Česko zpráva, že po nerovném boji s akutní leukémií zemřel v úterý 1. října krátce před půlnocí miláček národa, zpěvák Karel Gott. Bylo mu 80 let. Jen asi hodinu po této zdrcující zprávě přispěchal premiér Andrej Babiš s prohlášením, že pokud bude rodina souhlasit, bude Karlu Gottovi vystrojen státní pohřeb. Řada lidí na sociálních sítích mu přitom vyčítá, že si na smrti nejoblíbenějšího českého zpěváka všech dob přiživuje své PR.

Uspořádat státní pohřeb ale není jen tak. Celá ceremonie má svá jasná pravidla. Jak řekl v rozhovoru pro web idnes.cz bývalý hradní ceremoniář Jindřich Forejt, v případě státního pohřbu pro Karla Gotta by se jednalo o porušení protokolu.

„Státní pohřeb je název pro několik ceremoniálních aktů nejvyšší úrovně – od převezení rakve, samozřejmě za účasti armády, generality, s koňmi a na lafetě, převáží se na symbolické místo, následuje smuteční rozloučení ve Vladislavském sále, za účasti veřejnosti, která se zesnulému přijde poklonit. Až po detaily, jako že důstojníci nosí na levém předloktí černou pásku. Samozřejmou součástí je také smuteční zasedání obou komor parlamentu. Ve finále pak přijde poslední rozloučení. Většinou se jedná o poctu prezidentovi, který byl zároveň nejvyšším velitelem armády. Například v Británii je státní pohřeb vyhrazen jen panovníkovi, ani Margaret Thatcherová nebo Winston Churchill neměli státní pohřeb,“ vysvětlil Forejt.

„Státní pohřeb má jasné definice. Pokud ho má mít Karel Gott, bylo by nejdříve potřeba upravit jeho definici. Jestli mu taková pocta patří, musí říct rodina, jestli by takovou poctu přijala. Je potřeba si říct, co je státní pohřeb a jestli by nebyl vhodnější pohřeb se státními poctami. Státní pohřeb znamená, že tělo Karla Gotta povezeme na lafetě a za ním půjde generalita. Příliš mi to připomíná film Kdyby tisíc klarinetů,“ dodal Forejt.

Za posledních 60 let byl státní pohřeb vystrojen pouze dvěma státníkům – v roce 1979 prezidentu Ludvíku Svobodovi a v roce 2011 prezidentu Václavu Havlovi.

Premiér Babiš si nejspíš vzal jeho slova k srdci a svůj záměr v součinnosti s vládou přehodnotil. Odpoledne sdělí veřejnosti datum a místo konání pohřbu Karla Gotta. Nebude se jednat o státní pohřeb, ale o pohřeb se státními poctami. V minulosti byl vystrojen například bývalému ombudsmanovi Otakaru Motejlovi. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vláda čeká na vyjádření zpěvákovy rodiny, která je ale tomuto druhu pocty nakloněna.

„Vytvořili jsme tým, v tuto chvíli bych ale ještě nechtěl sdělovat podrobnosti, budu se ale snažit, abych odpoledne řekl veřejnosti alespoň datum konání pohřbu Karla Gotta a místo, aby občané mohli vzdát hold jeho památce. A pak ještě jedno místo, kde bude oficiální rozlučka,“ uvedl Babiš.

Související články

Další články