Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Babiš chce eRoušku pro všechny: Tlačí na operátory, aby zlevnili důchodcům chytré mobily

Babiš chce eRoušku pro všechny: Tlačí na operátory, aby zlevnili důchodcům chytré mobily
Zdroj:
Koronavirus
Premiér Andrej Babiš po dvoutýdenní pauze opět promluvil k národu ve svém tradičním facebookovém příspěvku „Čau lidi“. Jako vždy za poslední půlrok se rozpovídal mimo jiné i o koronaviru. Tentokrát nabádal k tomu, aby si lidé stáhli do mobilů aplikaci eRouška. Zároveň vyzval mobilní operátory, aby důchodcům výrazně zlevnili chytré telefony. Bez nich si totiž senioři nemohou aplikaci nainstalovat.

Andrej Babiš (66) na začátek svého příspěvku pochválil veřejnost, že vyslyšela doporučení Romana Prymuly a lidé zůstali přes prodloužený víkend doma, byť to bylo i kvůli špatnému počasí. Lidé by tak podle Babiše měli trávit víc času doma s rodinou nebo čtením. "Protože tím pádem nechodíte mezi lidi a nešíříte vir nebo to riziko, že ho můžete někde chytit," vysvětlil premiér.

eRouška pomáhá trasovat kontakty

Ve svém videopříspěvku "Čau lidi" se tentokrát věnoval hlavně aplikaci eRouška. Ta má pomáhat hygieně v boji s koronavirem, protože přes mobil trasuje polohu jeho majitele. "Když potkáte někoho, kdo je covid pozitivní, tak se to zkrátka dozvíte," řekl Babiš. Pro to je ale potřeba, aby mělo eRoušku co nejvíc lidí, jinak totiž aplikace nefunguje.

"Do včerejší půlnoci si eRoušku stáhlo 495 tisíc lidí a už dnes bylo vydáno 60 kódů. To znamená, že když s vámi hygienik dělá šetření a vy řeknete anebo vám oznámí, že jste covid pozitivní, zeptá se, jestli máte eRoušku. A pokud ji máte, tak dostanete kód, který vlastně musíte poslat do systému. A všichni, které jste potkali, dostanou oznámení, že se setkali s někým, kdo je covid pozitivní," popsal Babiš celý proces.

Operátoři by měli přijít se solidární akcí

Proto by podle premiéra bylo nejlepší, kdyby měl aplikaci každý. Problém ale je, že ne všichni mají chytré telefony, na které lze eRoušku nainstalovat. "A hlavně starší lidé mají starší přístroje. Takový chytrý telefon dneska stojí asi 2 tisíce korun," uvedl lídr hnutí ANO.

Babiš se tak ve videu dovolával na mobilní operátory, aby vyšli seniorům vstříc. "Bylo by strašně fajn, kdyby naši mobilní operátoři – a já bych je chtěl k tomu vyzvat – udělali nějakou solidární akci, kde by tyhle chytré telefony, hlavně pro starší, významně zlevnili," apeloval premiér Babiš. "To si myslím, že by bylo velice dobré a důležité, protože hlavně starší lidé jsou nejvíce ohrožení," dodal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy