Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Babička z Kolji Lilian Malkina slaví 82 let: Užívá si život plnými doušky a točí novou komedii

Babička z Kolji Lilian Malkina slaví 82 let: Užívá si život plnými doušky a točí novou komedii
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
narozeniny
Herečka Lilian Malkina pochází z Estonska. Lidé si ji často pletou s Ruskou, ona přitom Sověty nesnáší, protože jí prakticky "zabili" tatínka. V roce 1995 se stala českou občankou, o rok později se vepsala do srdcí českých diváků jako babička ve Svěrákově filmu Kolja. Přestože je jí už přes 80 let, neztrácí optimismus a právě natáčí novou komedii Tomáše Magnuska Stáří není pro sraby.

Původem estonská herečka Lilian Malkina se narodila 14. července roku 1938 do židovské rodiny v estonském Tallinnu jako Liliya Somolovna Malkina. Její rodinu nejprve terorizovali nacisté, později komunisté. V roce 1948 byl její otec odsouzen k dlouholetému vězení. Stalin totiž usoudil, že se ho židovští lékaři pokusili otrávit, což odnesla spousta nevinných sovětských Židů. Po návratu z gulagu měl Lilianin otec podlomené zdraví a brzy zemřel.

Lilian Malkina chtěla být baletkou, skončila u filmu

Lilian toužila být tanečnicí, ale protože odmalička nebyla žádné tintítko, v pubertě s baletem skončila. Měla ale i herecké nadání, vystudovala Leningradský divadelní institut A. N. Ostrovského a hrála v tallinnském Ruském činoherním divadle. Své umění později rozehrála i v divadlech v Leningradě a Moskvě.

V roce 1988 se seznámila s českou režisérkou Lídou Engelovou, díky které se nakonec v roce 1990 přestěhovala do Prahy, která se brzy stala jejím novým domovem. Našla si tu spoustu přátel (například herečku Milenu Dvorskou). Po pěti letech se stala českou občankou. Na svůj milovaný Tallinn, který jí Praha připomíná, ale nezanevřela, často své rodné město navštěvuje.

Babička z Kolji

Prahu ale miluje a nejen Praha, ale celé Česko miluje ji. Na ulici ji začali poznávat v roce 1996, když si zahrála postavu babičky Tamary Komarovové ve Svěrákově Koljovi Objevila se i v televizních seriálech Přízraky mezi námi, Strážci duší nebo Dobrá čtvrť, Ošklivka Katka nebo třeba Modrý kód.

Vidět jste ji mohli také v amerických hororech Thanksgiving nebo Hostel II z roku 2007 nebo v českých komediích Taková normální rodinka, Školní výlet, Občanský průkaz nebo Vánoční Kameňák V současné době natáčí s režisérem Tomášem Magnuskem film Stáří není pro sraby, ve kterém se objeví i Rudolf Hrušínský mladší, Jiří Krampol a Luděk Sobota. Věnuje se i divadlu.

Ráda kouří a pije vodku

Ráda vaří (vystupovala například i v televizním pořadu Prima vařečka) a cestuje po světě. Má ale i trochu sebedestruktivní "koníčky", nezříká se totiž ani na stará kolena alkoholu a nikotinu. Nejradši má vodku, ale jen finskou nebo švédskou, ruská jí moc nejede a česká se podle ní nedá pít. Za honorář za natáčení filmu Kolja si však nekoupila vodku, ale jídlo. Dostala totiž jen tři tisíce korun za natáčecí den. Po třech dnech umřela, naštěstí jen ve filmu.

Ve skutečnosti je i ve svých 82 letech čipernou babčou, která se ráda směje a odhaluje tak svou typickou mezeru mezi zuby a užívá si života plnými doušky.

Související články

Další články