Výsledky posledního průzkumu Equa bank hovoří jasně. Dvě pětiny Čechů si tajně spoří. Každý čtvrtý si dává peníze stranou, aby mohl překvapit svoji polovičku nějakým darem. Každý dvanáctý se snaží spíše utajit, jak vypadá jeho vlastní hospodaření s penězi.

Téměř deset lidí ze sta se bojí, že vztah který v nynější době vedou, nebude mít dlouhého trvání a chce tak mít nějakou částku bokem nebo svému stávajícímu partnerovi nedůvěřuje natolik, aby se s ním dělil o svoji finanční situaci.

Peníze dáváme tajně i dětem. Tato situace není vůbec výjimečná. Partneři dávají svým dětem peníze tzv. „na tajňáka,“ když o tom ten druhý neví. Koná tak každý druhý Čech. Třetina z nich to dokonce dělá pravidelně. Co se ale týče placení výdajů na svého potomka, partneři se většinou shodují. Osm z deseti párů si myslí, že by se měly platit ze společného rozpočtu, do kterých přispívají stejně nebo podle aktuální finanční situace obou partnerů.

Každý třetí partner tají výši příjmu. Co se týče upřímnosti k partnerovi ohledně financí, zde Češi hodně zahálejí. Tři z deseti Čechů totiž partnerovi nikdy neřeknou, jaká je opravdová suma na jejich výplatní pásce, a to i přesto, že většina z nich sdílí názor, že upřímnost ohledně financí je v dlouhodobém vztahu zlomová.

Více než polovina partnerů ani nemá svůj společný účet. Dávají přednost odděleným účtům. . „Dnes banky často nabízí vedení účtů zdarma, je tedy mnohem jednodušší vést odděleně finance. Díky tomu se stále častěji setkáváme s názorem, že by partneři měli mít i oddělené účty, protože jim pak zůstává svoboda v rozhodování, za co budou peníze utrácet,“ uvedl Jakub Pavel z Equa bank pro portál Novinky.