Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Autor Boříkových lapálií Vojtěch Steklač zemřel: Vyrůstaly s ním naše děti, truchlí lidé

Vojtěch Steklač zemřel: Vyrůstaly s ním naše děti, truchlí lidé
Zdroj: Albatrosmedia.cz
úmrtí
Spisovatel a překladatel Vojtěch Steklač je po smrti, bylo mu 75 let. Věnoval se hlavně knihám pro děti, takže pokud jste svým dětem někdy četli například ze série Boříkovy lapálie, máte doma jedno z nejznámějších děl tohoto autora. O úmrtí informoval Havlíčkobrodský deník.

Autor dětských knih Boříkovy lapálie, sérii plné příběhů čtyř kamarádů z pražských Holešovic, a Pekelné třídy nebo také detektivky Jak se vraždí Zlatý slavík Vojtěch Steklač je po smrti. Spisovatel a překladatel se dožil 75 let. Rodák z Příbrami prožil své dětství v Praze, takže je jasné, odkud bral inspiraci pro psaní dětských povídek. Vystudoval sociologii a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a dlouhý čas působil jako šéfredaktor dětských časopisů Ohníček a Pionýr.

Havlíčkova Borová autora oplakává

Právě v Ohníčku začaly vycházet příběhy Boříka a jeho kamarádů Mirka, Čendy a Aleše. Pak začaly vycházet i jako knihy a v roce 2006 vyšly díky Albatrosu Velké Boříkovy lapálie, kde jsou příběhy všechny. Spisovatelské dráze se naplno začal Steklač věnovat až v 90. letech. Působil také jako televizní scenárista. Podílel se například na seriálu Nováci.

"Byl zvyklý tu trávit každý rok období od jara do podzimu. Dá se tedy říci, že velká část jeho obsáhlého díla vznikla právě u nás. Vojtěch Steklač Havlíčkovu Borovou miloval a navždy bude patřit k významným jejím obyvatelům. Čest jeho památce," stojí na webu městysu Havlíčkova Borová na Vysočině. S obcí byl spojován dlouhé roky, měl tam totiž chalupu.

Děti se Steklačem vyrůstaly

"I moje děti vyrůstaly s příhodami Boříka, ale taky s jinými dětskými hrdiny. Já nevím, ale názvy některých knížek, které mají teď moje vnoučata, jsou tak 'nevkusné', že bych jim je osobně jako dárek koupit nešla. Pan Steklač byl výborný spisovatel. Čest jeho památce a upřímnou soustrast jeho rodině," truchlila Marie, jedna z fanynek autora.

"Jako by to bylo včera, kdy jsem Boříkovy lapálie hltal. Spolu s panem Steklačem zemřel i velký kus mého dětství a já si čím dál více uvědomuji, že už i já čekám ve frontě ku Nebeské bráně... každým odchodem milovaného autora, herce, básníka tak trochu umírám i sám v sobě," posteskl si jeden z příznivců.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy