Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Auto Jamese Bonda za 81 milionů: Podívejte se na rekvizity z dražby k výročí bondovek

James Bond v průběhu let.
Zdroj: Se souhlasy United Artists / Metro-Goldwyn-Mayer (Nicole Dove) / MGN / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
JAMES BOND

Přes 6,1 milionu liber (v přepočtu přes 170 milionů korun) se vybralo na dobročinné aukci ke příležitosti 60. výročí premiéry prvního filmu s Jamesem Bondem Dr. No. Lidé měli možnost vydražit třeba slavný Aston Martin DB5, kostýmy z posledního filmu Není čas zemřít a dalších zhruba 60 filmových rekvizit. Podrobně o tom informovala agentura Reuters. Jaké zajímavosti se kolem bondovek během jejich dlouhé historie udály?

Aston Martin z filmu Není čas zemřít

Největším lákadlem fyzické aukce, která proběhla 28. září, byla replika kaskadérské verze Aston Martin. "Navenek vypadá přesně jako DB5, který si všichni spojujeme s Jamesem Bondem, ale uvnitř je to úplně jiné zvíře, které je schopné všech těch neuvěřitelných kaskadérských kousků a jízdy, jakou předvedli v Materě," řekl agentuře Reuters Adrian Hume-Sayer, ředitel soukromých a ikonických sbírek v Christie's a zároveň vedoucí aukce k 60. výročí Jamese Bonda. Nový majitel ji vydražil na neuvěřitelných 2 922 000 liber, tedy téměř 81 milionů korun.

Pravý Bond Sean Connery

Kromě fyzické verze aukce měli zájemci možnost přihazovat až do Dne Jamese Bonda 5. října online. Toto datum je spojeno s premiérou první bondovky Dr. No. V té se nám představil sir Sean Connery, který pro mnohé zůstane navždy tím "pravým" Bondem. Spisovateli se ovšem původně tento herec nelíbil. "Neodpovídá tomu, co si pod Jamesem Bondem představuju. Nechci přerostlého kaskadéra," prohlásil o něm v jednom z rozhovorů.

V Bondovi mohl hrát i Werich

Málokdo ví, že ve slavné sérii dostal roli i český herec Jan Werich. Ten byl v 60. letech slavný i v zahraničí. Zahrát si měl ve filmu Žiješ jen dvakrát po boku Seana Conneryho jako jeho nemesis Erns Stavro Blofeld. Roli ale nakonec odmítnul. „Já se nepohodl s produkcí, neb chtěli, abych dělal monstrum. Tak si vzali jinýho, ale zaplatili, co podepsali,“ píše se v korespondenci Wericha s Voskovcem otištěné v knize Pan Werich z Kampy. Jeden záběr s Werichem ve filmu ovšem zůstal, a to ten, ve kterém padouch sedí zády v křesle a hladí kočku. Je vidět, že herci vykukují vlasy, ačkoli Donald Pleasence, který roli po Werichovi převzal, byl zcela holohlavý.

Bondem poprvé a naposledy

Sean Connery byl jediným představitelem agenta 007, který se po pauze vrátil zpět. V roce 1969 jej ve filmu Ve službách Jejího Veličenstva nahradil tehdy ještě neherec George Lazenby. Ačkoli podepsal smlouvu hned na 7 filmů, po tomto se k sérii již nevrátil. Jak uvádí čsfd.cz, sám herec přiznává, že byl v té době příliš mladý, arogantní a často docházelo ke konfrontacím s režisérem Peterem Huntem a dalšími členy štábu. Ještě před premiérou se Lazenby rozhodl, že Jamese Bonda už nikdy hrát nebude a dal producentům vale.

Nejstarší Bond a smolař Dalton

Sean Connery se tak na obrazovky v roli agenta vrátil opět v roce 1971 ve filmu Diamanty jsou věčné. Tvůrci mu tehdy nabídli rekordních 1,25 milionu dolarů a k tomu nějaká procenta ze zisku filmu. V následujícím jej již ovšem nahradil o tři roky starší herec Roger Moore, který se jako James Bond objevil v sedmi filmech. V tom posledním (Vyhlídka na vraždu) mu bylo již 57 let a je tak nejstarším představitelem Bonda celé série.

Herec Timothy Dalton nabídku na roli agenta odmítal pomalu 15 let. Když konečně přijal, dočkal se ovšem pouze dvou filmů (Dech života a Povolení zabíjet). Poté následovala šestiletá pauza z důvodu přetahování producentů o práva a herec z projektu odstoupil. Jak jsme informovali na eXtra.cz, Timothy Dalton oslavil loni své 75. narozeniny.

Nejkrásnější Bond?

Jak uvádí průzkum na iDnes.cz z roku 2021, ze všech šesti herců, kteří si agenta 007 doposud zahráli, je Pierce Brosnan tím nejvíce atraktivním. Roli Jamese Bonda si vyzkoušel celkem čtyřikrát. Rozloučil se bohužel nepříliš slavně filmem Dnes neumírej, který bývá označován za nejhorší z celé série. Sám Brosnan se po premiéře v rozhovoru vyjádřil, že by byl raději, kdyby se Bond raději vrátil ke kořenům špionské akce namísto důrazu na triky a technické vymoženosti. Ve filmu figurovalo například neviditelné auto či výměna DNA, což bylo na mnoho diváků už zkrátka moc.

Co bude s agentem 007 dál?

Zatím posledním představitelem Jamese Bonda byl britský herec Daniel Craig, který si agenta zahrál pětkrát. Premiéra posledního filmu Není čas zemřít byla čtyřikrát odsunuta z důvodu pandemie a změny režiséra. Dočkali jsme se jí tedy až loňského roku. Filmy s Danielem Craigem bývají označovány za "nejlidštější". Došlo zde k odsunu od ideální předlohy agenta k člověku, který má i své chyby a bolesti. A tak nám Bond postupně stárne a prožívá věci s tím spojené.

Co bude tedy následovat? "V tuto chvíli ještě nepřemýšlíme o další kapitole, právě slavíme vydání filmu Není čas zemřít a naše 60. výročí," řekl agentuře Reuters k pokračování producent Michael G. Wilson. Nám tedy nezbývá než si počkat.

V galerii se můžete podívat na některé rekvizity z bondovek, které se dražily. A to včetně slavného automobilu.

Související články

Další články