Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Audrey Hepburn by slavila 91 let: Jak zemřela něžná kráska s laníma očima

Audrey Hepburn by slavila 91 let: Jak zemřela něžná kráska s laníma očima
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
VÝROČÍ
Nádherná, křehká a přitom silná herecká i módní ikona 20. století Audrey Hepburn zemřela v nedožitých 64 letech na vzácnou formu rakoviny střev. Předtím ale prožila život, který by vydal na román. 4. května by oslavila své 91. narozeniny.

Jedna z nejkrásnějších hereček pod sluncem Audrey Hepburn se narodila 4. května 1929 v belgickém Bruselu. Jejími rodiči byli holandská baronka a britský bankéř. Dětství strávila v mnoha evropských metropolích a mluvila plynně holandsky i anglicky. Když bylo Audrey šest let, otec opustil rodinu a přestěhoval se do Londýna, kde kolaboroval se zdejšími fašisty.

Budoucí hvězda filmového plátna zůstala s matkou v Holandsku. Její skvěle našlápnutou baletní kariéru zhatila 2. světová válka Z privilegovaného děvčátka bylo rázem podvyživené dítě. Herečka pak celý život trpěla fóbií z hladu. Po skončení války se přestěhovala do Londýna, kde se znovu začala věnovat milovanému baletu a koketovat s herectvím.

Po několika štěcích v divadle a filmu ji proslavila role v broadwayské show Gigi. Do srdcí filmových diváků začala psát zlatým písmem v roce 1953 díky roli ve filmu Prázdniny v Římě, za kterou získala Oscara. Její nejslavnější rolí je ale bezesporu rozpustilá Holly Golightly ve filmu Snídaně u Tiffanyho. Přihrála jí další nominaci Oscara i nehynoucí slávu. Na nejslavnější filmovou cenu byla nominována i za role ve filmech Sabrina, Příběh jeptišky a Čekej do tmy.

Humanitární práce Audrey Hepburnové

Koncem šedesátých let začala pozvolna filmové plátno opouštět a zaměřila se na svou rodinu a humanitární práci. V 80. a 90. letech minulého století úzce spolupracovala s charitativní organizací UNICEF, která mimo jiné pomáhala její rodině během 2. světové války. V roce 1989 byla jmenována velvyslankyní dobré vůle UNICEF. V rámci svých humanitárních misí navštívila například Etiopii, Vietnam, Turecko nebo Salvador, kde spolupracovala s místními vládami na propagaci očkování a potřeby čisté vody. Za tyto své aktivity obdržela posmrtně čestného Oscara - Humanitární cenu Jeana Hersholta.

Jak Audrey Hepburn zemřela?

Počátkem 90. let se zdraví Audrey Hepburn začalo zhoršovat. Trpěla vzácnou formou rakoviny střev, tzv. pseudomyxom peritonei neboli peritoneální karcinomatózou. Nádor způsobuje vyplnění břišní dutiny želatinovými hmotami a buňkami, které produkují mucin - sliz, který se nachází například ve slinách nebo na povrchu sliznice žaludku. Pokud se neléčí, nádory rostou a spolu s mucinem utlačují okolní orgány.

Po chemoterapii odešla do hospicové péče ve svém domě ve Švýcarsku, kde 20. ledna 1993 zemřela ve spánku. Oplakával ji celý svět. Největší rána v srdci ale zůstala jejím dvěma synům - Seanu Ferrerovi, kterého měla z manželství s hercem Melem Ferrerem a Lucovi Dottimu, jehož otcem byl psychiatr Andrea Dotti.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy