Místo, které leží 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu, není vědci ještě dostatečně prozkoumané. Americkým vědcům z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se ale podařilo něco neuvěřitelného, a posunuli tak hranice zkoumání zase o krok dál. Pořídili totiž záznam zvuku přímo ze dna.

Vědec Dziak a jeho tým se pokoušeli nahrát zvuky ze dna už několik let. Podařilo se jim to ale až nyní. Museli kvůli tomu navrhnout a vyrobit vlastní zařízení tak, aby odolalo vysokému tlaku. Také museli vymyslet systém kotvy, aby se tak jejich zařízení dostalo do hloubky v pořádku a neponičilo se. Ponořit něco do takové hloubky totiž není jen tak.

Nakonec se jim to podařilo a zařízení jménem hydrofon pořizovalo záznamy zvuku celých 23 dní. Jejich úsilí ale stálo za to. Nahrávka totiž dokonale odhaluje prostředí dna a slyšet tam toho můžete opravdu hodně. Například zvuk lodního šroubu lodi, která nad příkopem proplouvá, volání kytovců nebo zvuk zemětřesení o síle 5 stupňů Richterovy škály.

Nahrávka prý zní jako zvuk z noční můry nebo zvuk, který vás bude pronásledovat ve snech. Dno Mariánského příkopu ještě není dostatečně vědci probádáno a lidé o něm mnoho nevědí. Toto místo navštívili zatím pouze tři lidé. Naposled to byl americký režisér a amatérský oceánograf James Cameron, který se tam potopil v roce 2012 po více než 50 letech.