Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Atmosféra ve štábu ANO očima reportéra eXtra.cz: Obětní beránek Schillerová a čekání na Godota

Andrej Babiš pogratuloval koalici SPOLU.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 5 fotografií
Volby 2021

Česko má za sebou jedny z nejtěsnějších voleb, které pro mnohé skončily sladkou tečkou v podobě vítězství koalice SPOLU. Naopak hnutí ANO utrpělo hořkou porážku a jeho členům rohodně nebylo do zpěvu. Reportéři eXtra strávili celé odpoledne ve volebním štábu strany premiéra Andreje Babiše a vy si nyní můžete přečíst, jak se vládní partaj vypořádala s nečekanou prohrou.

Hnutí ANO vpouštělo novináře do svého volebního štábu už od třinácti hodin. Pro hosty bylo připraveno pohoštění a samozřejmě nechyběly pro Babiše tolik počeštěné koblihy. Jediné, čeho se dlouhou dobu nedostávalo, byli členové hnutí ANO. Ve štábu tak vládl klid.

Vysmátý Vondráček

První vlaštovky se začaly objevovat kolem patnácté hodiny. V té době byly sečteny hlasy jen v menších okresech, ANO ale průběžně vládlo se 30 procenty, koalice SPOLU byla druhá s velkou ztrátou osmi procent. Před novináře tak předstoupil ministr Karel Havlíček. Hovořil o tom, s kým bude strana vyjednávat, suverénně si pochvaloval dosavadní výsledek a byl v dobrém rozmaru. Nutno podotknout, že mu k tomu nahrávala i ČSSD, která se pohybovala nad 5 procenty a SPD, které se drželo nad deseti procenty. Samozřejmě, že taková situace se Havlíčkovi zamlouvala, jelikož by ve Sněmovně s těmito stranami ANO složilo na mandáty většinu.

V podobném rozmaru byl i předseda Sněmovny Radek Vondráček, byť už byli socialisté v průběžných výsledcích pod pěti procenty. "Kdybyste mi včera řekli, že budeme mít po pandemii 28 procent, tak bych byl šťastný," říkal bláhově Vondráček, který si v tu chvíli asi moc neuvědomoval, že nejsou sečteny velké okresy. Už mu ale hořkl úsměv, když došla řeč na malé strany, které v tu chvíli byly venku ze Sněmovny.

Úsměv tuhl

Po Vondráčkovi bylo zase delší dobu ticho po pěšině. Nejspíš proto, že koalice SPOLU začala rapidně stahovat náskok ANO. Všem a obzvlášť Babišovým lidem bylo jasné, že finiš bude těsný a že velký šéf nejspíš nebude v dobrém rozmaru. Tím spíš, když na mandáty bylo jasné, že ANO nesloží většinu s SPD a dvě koalice vyloučily jakoukoliv spolupráci s premiérovým hnutím. Ticho nakonec rozčísla jako obětní beránek Alena Schillerová.

Svou tvář, jindy rozzářenou úsměvem, který rozdává na všechny strany, tentokrát skryla pod roušku. Dost možná dobře pro ni, úsměv by byl nejspíš zatraceně hořký. "Počkejme, až opadnou emoce," reagovala ministryně na otázky, zda je připravena jít do opozice. Logicky jí nebyly po chuti, vždyť ANO počítalo se suverénním vítězstvím. Schopnosti marketingového mága Marka Prchala a miliony korun v zádech jim to měly zajistit. Nestalo se, a tak Schillerová dala pár rychlých rozhovorů a utekla za ostatními členy ANO do restaurace.

Čekání na Godota

Mezitím se z reproduktorů novinářských notebooků rozléhalo křepčení koalice SPOLU. Muž, na kterého všichni čekali, ale stále nikde. Krátce před sedmou přeci jen dorazil na místo, před novináře ale dlouho nepředstoupil. Čekání na Godota se zdálo být nekonečné. Těžko říct, proč to Babiš tak protahoval, nejspíše ještě narychlo přepisovali vítězný projev ve smířlivý.

Krátce před osmou přeci jen dorazil mezi novináře, žádné oslavy se ale nekonaly. Nicméně premiér skleslou hlavu neměl, ostatně ho přes porážku hřál fakt, že prezident Miloš Zeman už dopředu avizoval, že vyjednáváním o vládě pověří nejsilnější stranu, nikoli koalici. Babiš ale zapomíná, že partnery pro tolik potřebnou stojedničku bude hledat zatraceně obtížně.

Související články

Další články