Když Nejvyšší soud rozhodl, že se obyvatelé domů postavených v rámci trestní kauzy H-System musí do měsíce vystěhovat. Soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka tvrdí, že členové bytového družstva Svatopluk věděli o hrozbě vynuceného vystěhování už dávno. Už při projednávání kauzy totiž šlo o majetek z konkurzní podstaty.

Stejný soudce poslal v roce 2004 většinového akcionáře H-Systemu Petra Smetku za katr. Za podvod vyfasoval 12 let ve vězení.

Značná část obyvatel Horoměřic ale nesouhlasí a nehodlá se s tím smířit. „Tady byla základová deska, všechno jsme zaplatili, všechno je vyúčtovaný. Dali jsme do toho úspory, který jsme tehdy měli. Mně to přijde, že se někdo naprosto zbláznil,“ svěřila se s útrapami jedna z klientek České televizi.

Další lidé zase chtějí bránit svůj majetek vlastním tělem. „Je to můj domov a já ho budu bránit do konce a já ho nedám! Ani náhodou nedám. Zabijou mě. Nedám, půjdu do vězení, mně to je jedno. Nedám! To já jsem to celý dala do kupy, zahrádku, všechno,“ řekla zarputile další z nich.

Starosta středočeské obce Zdeněk Babka si neví s osudem dotčených obyvatel rady. Do kauzy se už vložil i premiér Andrej Babiš (63). „Určitě je to nespravedlnost,“ konstatoval Babiš. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek zase upozornil, že je možné se ve věci obrátit na Ústavní soud.