Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Ať ho provází síla: Zemřel první Darth Vader, herec David Prowse odešel v 85 letech

Ať ho provází síla: Zemřel první Darth Vader, herec David Prowse odešel v 85 letech
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
smrt
V 85 letech zemřel britský herec Dave Prowse, první představitel Darth Vadera ve filmové sérii Star Wars. Roli získal pro svou impozantní postavu, byl šampionem ve vzpírání. Za svou roli superhrdiny, který britské děti učil bezpečnosti v silničním provozu, získal v roce 2000 Řád britského impéria.

Ze vzpěračských soutěží se znal s Arnoldem Schwarzeneggerem dřív, než se oba vydali na hereckou dráhu. Dave Prowse se živil také jako osobní trenér a spolu s bratrem založili jednu z prvních sítí posiloven v Británii. Mezi jeho klienty patřil představitel Supermana Christopher Reeve, kterého osobně připravoval na roli po fyzické stránce. Vrcholový sport se podepsal i na Prowseově zdraví, trpěl artritidou a prodělal několik operací kyčle, aby se mohl bez potíží pohybovat.

Nejznámější Prowseovou rolí byl v roce 1977 Darth Vader ze série Star Wars, kterému propůjčil své tělo, ovšem hlas dal postavě americký herec James Earl Jones. Když rodák z Bristolu roli přijímal, podle BBC nevěděl, že jeho hlas z filmového plátna nezazní.

"Ať ho provází síla, navždy!", řekl jeho agent Thomas Bowington serveru BBC News. "Ačkoli se proslavil hraním mnoha příšer - pro mně a všechny, kteří Davea znali a pracovali s ním, byl hrdinou našich životů," dodal Bowington.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy