Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Asterix uráží ženy, Tintin zesměšňuje Indiány: V Kanadě pálí nevhodné knihy

Asterix podle některých uráží ženy.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
cenzura

Školní knihovny v kanadské provincii Ontario se zbavují "nevhodných" knih, které už nezapadají do současné doby. Na zakázaném listu se objevila například Tintinova dobrodružství příběhy o Asterixovi i legendární Pocahontas. To však není všechno. Vyřazené knihy se totiž rozhodli rituálně spálit.

Projekt měl za cíl „udělat gesto otevřenosti a usmíření tím, že nahradí knihy v našich knihovnách, které mají zastaralý obsah a nesou negativní stereotypy o Prvních národech, Métisech a Inuitech“. "Litujeme, že jsme nezasáhli, abychom zajistili vhodnější plán vzpomínkového ceremoniálu a že to bylo urážlivé pro některé členy komunity," uvedla pro deník National Post Lyne Cossette ze školské rady.

Kanadský premiér Justin Trudeau na otázku ohledně pálení knih řekl, že není na běloších „aby domorodým lidem říkali, jak by se měli cítit nebo jednat, aby urychlili usmíření". Jak však dodal: "Na osobní úrovni bych nikdy nesouhlasil s pálením knih."

Pálení knih odsoudil na tiskové konferenci vůdce Quebecké regionální strany Québécois Yves-François Blanchet stejně jako šéf konzervativců Erin O’Toole: „Konzervativní vláda se zaváže k usmíření. Cesta k usmíření ale neznamená zbourání Kanady. Důrazně odsuzuji pálení knih,“ řekl O’Toole.

Pocahontas musí z kola ven

Mezi zakázanými knihami jsou klasické tituly, jako například Tintin v Americe, který byl stažen kvůli „negativnímu zobrazení domorodých národů a urážlivému zastoupení domorodců na kresbách“, nebo francouzský komiks Asterix, kde má prý docházet k sexualizaci domorodé ženy. Rukám školních cenzorů však neušli ani místní spisovatelé z Quebecu jako André Noël nebo Marcel Levasseur. Oba dva jsou vyřazením svých knih, z nichž některé ještě před pár lety sbíraly knižní ceny, šokovaní a nechápou ho.

Dále byla stažena kniha Eskymáci z roku 1981, kvůli výrazu Eskymák, i Lucky Luke, kvůli nerovnováze moci mezi bílými a domorodými obyvateli, kteří jsou zobrazováni jako padouši. Největším překvapením je stažení legendární princezny Pocahontas. „Je tak sexuální a smyslná, pro nás, domorodé ženy je to nebezpečné,“ káže Suzy Kiesová, která je jednou z iniciátorů této „očisty“.

Kruté zacházení s domorodci vyplouvá na povrch

Kanada se v poslední době výrazně zabývá vztahem ke svým původním obyvatelům. Jejich děti byly dříve oddělovány od svých rodičů a masivně umisťovány do internátních zařízení, kde byly přeučovány a často i mučeny nebo zneužívány. Situaci ještě rozvířil nález přes tisíc neoznačených dětských hrobů nedaleko katolických škol. V reakci na to došlo v mnoha kanadských městech ke strhávání soch upomínajících na koloniální éru a dokonce i k zapalování katolických kostelů.

První ceremonie "očisty plamenem" se měla konat v roce 2019. "Pohřbíváme popel rasismu, diskriminace a stereotypů v naději, že vyrosteme v inkluzivní zemi, kde všichni budou moci žít v prosperitě a bezpečí," uvádí se ve videu o pálení knih, speciálně připraveném pro studenty.

Spojení s nacisty

Více než 4700 knih bylo odstraněno ze školních knihoven ve 30 školách v částech kanadské provincie Ontario. Vadí tím, že nezapadají do současných korektních představ o tom, co je vhodné čtivo pro místní studenty. Část knih byla navíc rituálně spálena během „očisty plamenem“ v rámci smíření s domorodými národy. Popel ze „škodlivých“ knih byl následně použit jako hnojivo při zasazení stromu.

Těžko uvěřitelné akty pálení knih, které připomínají podobné akce nacistů nebo náboženských fanatiků, vyvolaly v Kanadě bouři. Část tamních politiků akci kritizovala a samotná školní rada, která celou věc iniciovala, se vyjádřila, že "lituje symboliky", kterou to vyvolalo.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy