Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Arnold Schwarzenegger slaví 71. narozeniny. Čím si svalovec zničil své postavení v Hollywoodu?

+ Dalších 11 fotografií
Hollywoodská legenda Arnold Schwarzenegger, herec, politik a kulturista, toho má za sebou už dost. Aby ne, právě dnes slaví 71. narozeniny. Tento člověk překonal nejspíše všechny překážky, které mu osud připravil. Jaký měl Arnold vlastně život?

Začátky herecké legendy a hromada svalů nebyly úplně lehké. Narodil se v roce 1947 do chudé rakouské rodiny. Neměli elektřinu a pro vodu museli docházet do blízké fontány. Arnold se už odmala věnoval sportu jako jeho otec. Začal fotbalem, přičichl také k atletice, ale jeho největší láskou a naplněním se stala kulturistika.

V roce 1961 se setkal s Kurtem Marhulkem, bývalým mistrem Rakouska. Ten jej začal trénovat. O pár let později se Arnold zapsal do rakouské armády, kde sloužil jako tankista. Dostal nabídku zúčastnit se kulturistické soutěže ve Stuttgartu, jenže byl na vojně. A tak opustil jednotku bez povolení! Soutěž vyhrál, získal titul juniorského mistra Evropy a svými soupeři si vysloužil přezdívku Dub.

Po návratu do tábora si Arnold odpykal týdenní trest, po kterém pro něj armáda zřídila posilovnu, aby se mohl naplno věnovat svému snu. Od té doby začal Arnold vyhrávat jednu soutěž za druhou. V roce 1975 měl za sebou už šest titulů mistra Olympie. Krátce nato ohlásil svůj odchod z aktivního soutěžení a začal se naplno věnovat herectví. V té době už měl za sebou pár béčkových a neznámých filmů. Po sérii menších filmů se Arnold dočkal pořádného triumfu až v roce 1982, kdy se v kinech objevil film Barbar Conan, kde hrál Arnold hlavní roli. Film se stal okamžitě hitem a po dvou letech se promítalo pokračování s názvem Ničitel Conan.

Ve stejném roce Arnold také představil klasický snímek Jamese Camerona Terminátor. Po fiasku se třetím dílem Conana si Arnold napravil svou reputaci akčním filmem Komando. Tento snímek z něj udělal prvotřídní hollywoodskou hvězdu, kterou diváci milovali. Arnold natočil pár dalších kasovně úspěšných akčních filmů, až se dostal k Predátorovi, jednomu ze svých vůbec nejlepších filmů. Po tomto dnes již kultovním megahitu si dal od akčního žánru odpočinek a začal se věnovat komediím jako Dvojčata nebo Policajt ze školky (oba filmy vydělaly přes 200 milionů dolarů). V roce 1990 absolutně vládl Hollywoodu a jeho největší konkurent Sylvester Stallone si o takové kariéře nechával jen zdát. V následujících letech přišly filmové hity jako Total Recall, který roztrhal kasy v kinech, a pokračování snímku Terminátor, který na tom nebyl o moc hůř. Ale po nějaké době, kdy Arnold kraloval na hollywoodském trůnu, se upsal ke čtvrtému dílu Batman a Robin, kde ztvárnil hlavního záporáka a film byl naprostým propadákem. Od té doby si Arnold začal velice vybírat. Ani to mu ale nepomohlo a točil jeden propadák za druhým. Filmy 6. den a Protiúder vydělaly dohromady sotva 40 milionů.

Faktem je, že fanklub, který Arnold měl na přelomu 80. a 90. let, již značně prořídl a navíc Arnold také stárnul. Jako akčnímu hrdinovi už mu nikdo moc nevěřil. Proto se Arnold rozhodl, že jako akční hrdina skončí s grácií a pustil se do snímku Terminátor – Vzpoura strojů. Tento snímek měl rozpočet 200 milionů a do kin vešel přesně 12 let po druhém díle. Film se dočkal kladných ohlasů a stal se hitem roku 2003. Tímto důstojným způsobem Arnold zakončil svou filmovou kariéru.

Sice se občas někde mihl jako symbol starých akčňáků, ale aktivně se v té době již věnoval politice. 9. října 2003 byl Arnold Schwarzenegger jmenován guvernérem státu Kalifornie. V této funkci působil do roku 2011. Během těchto let začal také podnikat. Jeho byznys je postavený na známé tváři, kulturistice a do určité části na patriotismu, který Arnold Schwarzenegger chová k USA.

V roce 1983 získal americké občanství a rakouská vláda mu dokonce dovolila nechat si občanství rakouské. V roce 2011 prožil těžký otřes psychiky a nepříjemné dny. Jeho hospodyně Mildred Baena veřejnosti ohlásila, že má s Arnoldem dítě. Arnie se k nevěře s mexickou uklízečkou přiznal a jeho žena Maria Shriver od něj zhrzeně odešla – psali jsme ZDE. V roce 2013 se naplno vrátil k herectví. Natočil film Escape Plan, kde si zahrál se Sylvesterem Stallonem. Natočil také film Konečná a spekuluje se, že zase skočí pod taktovku Jamese Camerona v pokračování snímku Avatar.

Související články

Další články