Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Armagedon o magické svatojánské noci: Žene se pekelné počasí plné bouřek

Armagedon o magické svatojánské noci: Žene se pekelné počasí plné bouřek
Zdroj: unsplash.com
Výstraha!

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal novou výstrahu. O svatojánské noci z 23. na 24. června hrozí velmi silné bouřky, které platí pro většinu území České republiky. Kromě toho je také vyhlášena povodňová pohotovost.

Zrovna během magického svátku svatojánské noci mají podle Českého hydrometeorologického ústavu přijít silné bouřky doprovázené povodněmi. Výstraha platí od středečních 23:00 hodin do čtvrtečních 6:00 hodin ráno. Bouřky zasáhnou většinu republiky a vyhnout by se měly pouze Karlovarskému kraji a části Ústeckého kraje.

Nejvíce by měly bouřky řádit v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji. „Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s úhrny srážek kolem 50 mm,” uvedl dále ČHMÚ. Kromě bouřek mohou od půlnoci do čtvrtečního poledne přijít také povodně. Největší nebezpečí hrozí v Plzeňském kraji a v částech Středočeského a Jihočeského kraje. Některé řeky mohou vystoupat až na druhý stupeň povodňové aktivity.

Tajuplná svatojánská noc

Bouřky mají přijít právě během svatojánské noci z 23. na 24. června, která je opředena mnoha mýty a rituály. Během noci by měly ožívat nadpřirozené síly, je možné vyvolat duchy zemřelých a spojit se s temnými mocnostmi a na výpravu vyrážejí hledači pokladů. Některé rituály, které se dodnes provádějí, sahají až do starověku. Například skákání přes oheň či házení věnců do vody.

O svatojánské noci ale neožívala jen pozitivní energie. Kolem se měly potulovat tzv. bludičky (duše zemřelých nepokřtěných dětí, pozn. red.), které poutníky lákaly do bažin. Zahnat je bylo možné pouze nadávkami a kletbami. Kromě nich se během této noci mají objevovat i divoženky, čarodějnice nebo lesní ženy. Ty podle mýtů lákají muže k tanci, ale pokud pánové svolí, špatně to s nimi dopadne, protože divoženky je rozsápou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy