Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Arenberger na koberečku: Babiš chce vysvětlení jeho podivných tanečků kolem nemocnice

Andrej Babiš: Petr Arenberger musí vysvětlit, jak je to s vinohradskou nemocnicí
Zdroj: Martin Procházka / Koláž eXtra.cz
KAUZA

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost kolem toho, že pronajímal svou nemovitost vinohradské nemocnici, kterou sám řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem v pátek ráno hovořil. Babiš zároveň v pátek pro ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření vinohradské nemocnice.

Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil, uvedl premiér Andrej Babiš. Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku,doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Arenberger pro server pronájem budovy potvrdil. Prostřednictvím tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví uvedl, že v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Celkovou sumu nájemného na přímý dotaz nesdělil. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou sám řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

Ministr podle Babiše tvrdí, že nemocnice v roce 2013 hledala archiv a on dal nejlepší nabídku, na základě které vyhrál. Arenberger také dnes premiérovi zopakoval, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně.

Musí všechno zveřejnit, vysvětlit. Nechápu, že se na to nepřipravil, řekl Babiš. Arenberger podle něj věděl, že když je ministrem, musí věci dokladovat jasně a transparentně.

Pochybnosti vzbudila už Arenbergerova majetková oznámení. Média upozornila na to, že po nástupu do funkce ministra přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger k tomu uvedl, že na rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním ho upozornila média a už je dal do souladu. Podle Babiše se Arenberger dopustil přestupku, svou chybu ale napravil a informace o svém majetku musí do detailu vysvětlit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy