Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Apokalypsa obrazem: Bejrút vypadá jako Hirošima, fotky ukazují katastrofické škody

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
Bejrút
Tváří se jako fotky z postapokalyptického filmu, přitom jde o skutečné snímky z Bejrútu. Den po masivním výbuchu několika tun ledku v přístavním skladišti je město k nepoznání. Tlaková vlna totiž zasáhla město v okolí několika kilometrů. Přístav doslova srovnala se zemí, poblíž ohniska strhla budovy a vysklila domy v polovině města. Na to, jak byla ničivá, se podívejte do galerie.

V úterý odpoledne zasáhl bejrútský přístav první výbuch, který zasáhl jen blízké okolí. To, co ale přišlo potom, nikdo nečekal. Masivní exploze a následná ohromná tlaková vlna smetla všechno, co jí stálo v cestě. Město v tu chvíli zachvátila panika. Už při průjezdu městem muselo být záchranářům jasné, že obětí bude spousta. Momentálně si výbuch o síle jedné pětiny bomby z Hirošimy vyžádal přes 100 mrtvých a 4000 více než zraněných.

Libanonská vláda oznámila, že se ve městě pohřešují desítky lidí. Tlaková vlna totiž smetla budovy poblíž ohniska a poničila spoustu dalších. V Bejrútu tak zasahují záchranné složky, které pátrají po zasypaných lidech. Speciální pátrací složky pak do města posílají i další země, včetně Česka. „Odlet našich hasičů v USAR týmu je plánován na 16. hodinu. Přípravy jsou v plném proudu. Tým má 36 lidí složených z hasičů, lékaře, statika a psovodů,“ uvedli na Twitteru pražští hasiči.

Jak uvedl guvernér města Marwan Abboud, výbuch v bejrútském přístavu připravil o domov 250 tisíc lidí. Přístřeší jim poskytují humanitární organizace. Přeplněné jsou i bejrútské nemocnice, které nestíhají. Vznikají tak polní ošetřovny, kde se starají o zraněné občany. Většina z nich utržila hlavně řezné rány od toho, jak tlaková vlna roztříštila okna domů, obchodů i aut.

Za ničivou explozi může podle libanonské vlády 2750 tun ledku, který byl uložen v přístavním skladišti. O tom, co zapříčinilo jeho vznícení, se pořád spekuluje. Libanonská vláda vidí jako nejpravděpodobnější to, že za vznícení mohou svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Další možností je, že se plameny do skladu dostaly z přilehlé budovy, kde byla uložena pyrotechnika.

Související články

Další články