Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Apokalypsa na Moravě obrazem: Tornádo a kroupy velikosti tenisáků zpustošily Hodonínsko

Tornádo na Jihu Moravy zdevastovalo několik obcí.
Zdroj: Se svolením Tomáše Malého
Předchozí Další
+ Dalších 11 fotografií
Tornádo

Záchranáři v Jihomoravském kraji zaznamenávají kvůli bouřkám až 150 zraněných - dětí i dospělých. Mimořádně silné bouřky a vzdušný vír zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko. ČTK to řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Podle ní řeší záchranáři nehody, zavalené lidi v domech i pacienty, na které spadly stromy. Pomáhají i záchranáři z jiných krajů a zemí. Krajem se prohnaly bouřky a kroupy o velikosti tenisových míčků, zároveň se objevilo i ničivé tornádo, na jehož řádění se můžete podívat v galerii.

Podle mluvčí je v terénu 22 posádek jihomoravských záchranářů. "Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska. Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2," uvedla Kropáčková.

V Hodoníně bouřka odnesla střechu sportovní haly, poničila atletický stadion i s tribunou, a také domov seniorů. Podle místostarosty Libora Ambrozka (KDU-ČSL) jsou v místě zranění senioři a je třeba dům evakuovat. "Je to enormní zásah," uvedl Ambrozek. Město proto svolalo krizový štáb pro oblast obce s rozšířenou působností.

Tornádo ničilo domy

Bouřka se prohnala především Břeclavskem a Hodonínskem, kde padaly kroupy velké jako tenisové míčky. V místě se objevilo i tornádo. Bralo střechy domů, garáže, ale i zdi, poničená jsou auta, okna. Podle starosty Hrušek na Břeclavsku Marka Babisze je prakticky polovina obce srovnaná se zemí. V Lužicích na Hodonínsku je postižená asi polovina obce. Obyvatele tam evakuují do sokolovny.

Všechny záchranné jednotky se přesouvají na Hodonínsko, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemůže vrátit z Bruselu, a proto požádal ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby byla nápomocná při řešení situace jihomoravskému hejtmanovi Janu Grolichovi (KDU-ČSL).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy