Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Apokalypsa: Extrémní teploty dusí Kanadu. Oběti jdou do stovek

Vysoké teploty sužují Kanadu.
Zdroj: profimedia.cz
teplotní extrémy

Vlna veder, která už několik dní sužuje Kanadu, nepolevuje. Vysoké teploty a požáry si vyžádaly stovky úmrtí a zničily menší město.

Západní Kanadu a část USA už několik dní sužují extrémní vedra. V kanadském městě Lytton naměřili šílených 49,6 stupně Celsia. Místní nejsou na takové teploty zvyklí a počet obětí způsobených nenadálými teplotními výkyvy se už počítá na stovky. Jen kanadská provincie Britská Kolumbie hlásila ke čtvrtku 468 úmrtí.

Požáry zesiluje vítr

Aby toho nebylo málo, k smrtícím teplotám se přidal silný vítr, který pomáhá rozfoukávat požáry. Většina zmíněného města Lytton už lehla popelem. "Naložili jsme všechny do aut a jeli. Je to tak zničující - všichni jsme v šoku! Členové naší komunity přišli o všechno," popsala na Facebooku hrozivý zážitek Edith Loring-Kuhanga, která pracovala v místní škole.

"Brečel jsem, já i moje dcera,“ uvedl místní obyvatel Jean McKay kanadskému tisku. "Ani nevím, proč jsem s sebou vzal i klíče. Možná už nebudeme mít domov," dodal. Posádky hasičů se v uplynulých dnech potýkaly s více než 26 požáry v celé provincii. Začátkem tohoto týdne byly vrtulníky určené k boji s ohněm u jezera Sparks Lake uzemněny, protože se přehřály jejich motory.

"To, co jsme zde viděli, je naprosto bezprecedentní," řekl podle serveru The Guardian Mike Farnworth, ministr veřejné bezpečnosti provincie Britská Kolumbie. Úmrtí způsobená teplem jsou v provincii vzácná - za posledních pět let byly zaznamenány pouze tři.

Zvykneme si na "nový normál"?

Podle odborníků není pochyb o tom, že za ničivými vedry jsou klimatické změny. Zároveň varují před tím, že podobné extrémy budou stále častější. Ty se navíc nevyhýbají ani Česku: "Bohužel už je to nový normál - v první polovině 20. století byly teploty nad 30 stupňů Celsia v novinách komentovány jako 'extrémní horko'. Dnes považujeme léto bez tropických dnů za nevydařené," uvedl klimatolog Radim Tolasz pro Aktualně.cz s tím, že pokud nechceme kolem roku 2050 zažívat podobné teploty na denní bázi i u nás, měli bychom s tím začít něco udělat.


Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy