Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Aplikace Tečka zmodrala. Má to ulehčit cestování

Smartphone je minipočítačem ve vaší kapse.
Zdroj: Pixabay.com
covid pasy

Certifikáty v mobilní aplikaci Tečka, které lidem umožňují prokazovat svoji bezinfekčnost, se nově zbarvily do modra. Je to kvůli snazšímu rozpoznání platnosti v zahraničí.

Aplikace Tečka slouží k prokazování, že máte ukončené očkování či negativní test a splňujete tak podmínky pro vstup například do restaurací, kin nebo při cestě do ciziny. A právě kvůli snazšímu rozpoznávání platnosti v cizině se nyní změnila barva v aplikaci na modrou.

V některých evropských zemích totiž platí jiná pravidla pro uznávání platnosti certifikátů, přičemž dosavadní zbarvení Tečky by mohlo kontrolory zmást.

V aplikaci se při jejím otevření sice stále zobrazují zelené nebo červené fajfky dle platnosti certifikátu, při rozkliknutí detailu s QR kódem se však Tečka zbarví do modra.

„Je to proto, že různé země mají různé přístupy k tomu, jak validují test, prodělanou nemoc nebo očkování. Reagovali jsme na zpětnou vazbu uživatelů. Když cestovali někam, kde platí první vakcinace, a ukázali tam svou červenou, i když měli druhou vakcinaci, působilo to celníkům komplikace,” uvedl pro server iDnes.cz vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. „U nás to byla červená, ale pro vycestování do jiné země to mohl být platný certifikát,” dodal Dzurilla, podle kterého mohla červená barva mást a způsobovat tak cestovatelům potíže.

Nová aktualizace aplikace by měla také vyřešit falšování certifikátů, které bylo možné kvůli systémové chybě Tečky.

Související články

Další články