Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Antonín Panenka teď musí být silný: Koronavirus a těžký zápal plic, to je boj o život, varuje lékařka

Antonín Panenka
Zdroj: Showtime
+ Další 2 fotografie
STRACH
Fanoušci fotbalové legendy Antonína Panenky (71) mají o svůj idol velký strach. A oprávněný. Někdejší po celém světě známý internacionál bojuje nejen s covidem, ale podle deníku Blesk i s oboustranným zápalem plic, což může být podle lékařů i přes veškerou péči život ohrožující.

Antonín Panenka je v nebezpečí

„Neznám zdravotní dokumentaci pana Panenky, takže mohu mluvit pouze obecně. Pokud je pravda, že ke koronaviru chytil oboustranný zápal plic, je to opravdu vážná věc. Jakmile má covid pacient potíže s plícemi, může to být i život ohrožující,“ varuje MUDr. Ivana Němečková, lékařka, která má velké zkušenosti z oddělení ARO.

„Když virus začne postihovat plíce, je nebezpečí toho, že zápalem plic se ještě víc zhorší výměna kyslíku a oxidu uhličitého. Vysoké nebezpečí mortality trvá, i pokud je pacient na podpoře přístrojů,“ upozorňuje.

Umělý spánek

„Dá se očekávat, že takový nemocný člověk bude dostávat nitrožilně lék Remdesivir, který se v jistých případech ukazuje jako účinný i na covid-19. A pokud je pacient na umělé plicní ventilaci, bývá utlumen, uveden do umělého spánku.

Pokud jde jen o kyslíkovou podporu, může být při vědomí. Vyjádření fotbalového klubu naznačuje spíš to, že patrně půjde o plicní ventilaci, nicméně podrobnosti ví skutečně jen jeho ošetřující lékař,“ vysvětluje.

Kolaps

Antonín Panenka měl prý doma dvakrát zkolabovat, proto se jeho žena měla spojit s jeho ošetřujícím lékařem, který přivolal záchrannou službu. Ta slavného fotbalistu odvezla do benešovské nemocnice.

„Čestný prezident Bohemians Praha 1905, legenda klokanů a celého československého a českého fotbalu Antonín Panenka byl převezen do nemocnice na jednotku intenzivní péče. Autor legendárního dloubáku je připojen k přístrojům, které podporují jeho životní funkce,“ informovali Bohemians Praha 1905 na svých oficiálních stránkách o stavu Antonína Panenky

Vysoká úmrtnost

O tom, že nejde o žádnou legraci, hovoří i jiný lékař.

„Ten stav je velmi vážný. Obecně se v lékařských studiích uvádí, že u pacientů se zápalem plic covidového typu je šance na uzdravení bez ohledu na věk zhruba třicet procent. To je za předpokladu, že pacient je již intubován a dostává kyslík. Berte to jako obecnou informaci, detailní stav Antonína Panenky neznám,“ uvedl pro eXtra.cz doktor, který s ohledem na citlivost případu nechtěl být jmenován.

Související články

Další články