Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Antihmota, křesťanské tradice a další nesmysly v trháku v Andělé a démoni: To vás pobaví!

Film se tváří jako zčásti pravdivý příběh. Je ale plný blbostí.

Dan Brown píše své knihy tak, že vkládá fiktivní hrdiny a situace do skutečného světa a snaží se, aby všechny jeho příběhy působily, že by se mohly zakládat na pravdě. Ve skutečnosti ale píše bláboly, které s čímkoli skutečným mají opravdu pramálo společného.

Ani Robert Langdon neví nic o historii

Jenom v prvních minutách filmu nám Robert Langdon tvrdí, že křesťanská tradice svatého přijímání, tedy pojídání těla Boha, je převzaté od Aztéků. Problém je, že svaté přijímání se praktikuje od prvního století a civilizace Aztéků byla na svém vrcholu až ve 13. století. Evropané se navíc objevili ve Střední Americe nejdříve až koncem 15. století.

Další příklad? Robert Langdon například říká, že Mikuláše Koperníka zavraždila církev, protože popíral biblické učení. Ve skutečnosti ale Koperník zemřel v roce 1543 na docela obyčejný infarkt. Bylo mu ostatně 70 let.

Dan Brown si ani pořádně neprošel ta existující místa

Jenom v knize má tolik faktických chyb, že by z toho zeměpiscovi praskla hlava.

Například píše, že Pantheon je na severu náměstí Piazza della Rotunda, i když ve skutečnosti stojí na jihu. Bazilika svatého Petra má podle něj také 140 soch, i když jich má ve skutečnosti pouhých 13 – Krista a dvanáct apoštolů. A tak bychom mohli pokračovat ještě docela dlouho.

Ani trošku tam nedává smysl věda

Ve filmu i v knize vystupují vědci, kteří zábavně říkají nesmysly. Vědkyně Vittoria Vetra například antihmotu popisuje tak, že „všechno má svou protiváhu. Protony mají elektrony…“. Protiváha proti protonům jsou ale ve skutečnosti antiprotony. Protony i elektrony jsou hmota, nikoli antihmota.

Také tam naznačují, že antihmota by mohla být v budoucnu nekonečným zdrojem energie, což je další nesmysl. Antihmota totiž vyžaduje desetimiliardkrát více energie, aby se vytvořila, než kolik je schopná vyprodukovat.

U antihmoty ještě zůstaneme. Někdo ukradl gram antihmoty v CERNu, ze kterého má vzniknout bomba. Jeden gram antihmoty v CERNu by trvalo vytvořit zhruba 2 miliardy let…

Tak ještě vám přijdou Andělé a démoni reální?

Související články

Další články