Letošní volby byly opravdu dramatické a zároveň velmi překvapivé. Volební účast trhala rekordy a byla mnohonásobně vyšší než před čtyřmi lety. V některých krajích dosahovala až šedesáti procent.

Samotné volební komisaře překvapila účast tolika lidí a na některých místech se dokonce tvořily dlouhé fronty. Z předběžných výsledků bylo jasné, že naprostým favoritem je hnutí ANO. Jeho náskok nezvládla dohnat žádná z dalších stran.

Největší boj probíhal mezi SPD, ODS a Piráty. Tomio Okamura (45) a jeho hnutí SPD si dlouhou dobu drželo druhou pozici, ale ODS posílila a zařadila se na druhou příčku za ANO Andreje Babiše (63).

Těsně před konečným výsledkem probíhal dramatický boj mezi hnutím SPD, které si drželo třetí pozici, a čtvrtými Piráty, kterým se nakonec podařilo předběhnout SPD a skončili na třetím místě.

Naopak největší propad zaznamenala strana ČSSD. Do sněmovny nakonec míří devět stran. ANO získalo 29,71 procent, na druhém místě ODS s 11,29 procenty, velký úspěch slaví Piráti s 10,76 procenty. Za nimi se umístilo hnutí SPD s 10,66 procenty, Dále pak komunisté se 7,79 procenty, sociální demokraté se 7,29 procenty.

Na posledních třech příčkách se umístily strany KDU-ČSL s 5,80 procenty, TOP 09 dosáhla nakonec 5,25 procent hlasů a STAN 5,17. Podle informací serveru Novinky.cz dosáhli komunisté necelými osmi procenty nejhoršího výsledku v parlamentních volbách od vzniku strany v roce 1921.