Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

ANO je suverénním vítězem, Piráti předběhli na poslední chvíli SPD a TOP 09 se dostala do sněmovny jen tak tak

ANO je suverénním vítězem, Piráti předběhli na poslední chvíli SPD a TOP 09 se dostala do sněmovny jen tak tak
Zdroj: Facebook.com
Volby pro rok 2017 jsou u konce a je dobojováno. Volební místnosti se uzavřely ve dvě hodiny odpoledne a začalo sčítání hlasů. Od začátku bylo jasným favoritem hnutí ANO s naprosto suverénním náskokem, který žádná ze stran nemohla dohnat. Hnutí Tomia Okamury SPD se od startu drželo na druhé příčce, ale na konci ho předběhla ODS. Podle výsledků míří do sněmovny devět stran.

Letošní volby byly opravdu dramatické a zároveň velmi překvapivé. Volební účast trhala rekordy a byla mnohonásobně vyšší než před čtyřmi lety. V některých krajích dosahovala až šedesáti procent.

Samotné volební komisaře překvapila účast tolika lidí a na některých místech se dokonce tvořily dlouhé fronty. Z předběžných výsledků bylo jasné, že naprostým favoritem je hnutí ANO. Jeho náskok nezvládla dohnat žádná z dalších stran.

Největší boj probíhal mezi SPD, ODS a Piráty. Tomio Okamura (45) a jeho hnutí SPD si dlouhou dobu drželo druhou pozici, ale ODS posílila a zařadila se na druhou příčku za ANO Andreje Babiše (63).

Těsně před konečným výsledkem probíhal dramatický boj mezi hnutím SPD, které si drželo třetí pozici, a čtvrtými Piráty, kterým se nakonec podařilo předběhnout SPD a skončili na třetím místě.

Naopak největší propad zaznamenala strana ČSSD. Do sněmovny nakonec míří devět stran. ANO získalo 29,71 procent, na druhém místě ODS s 11,29 procenty, velký úspěch slaví Piráti s 10,76 procenty. Za nimi se umístilo hnutí SPD s 10,66 procenty, Dále pak komunisté se 7,79 procenty, sociální demokraté se 7,29 procenty.

Na posledních třech příčkách se umístily strany KDU-ČSL s 5,80 procenty, TOP 09 dosáhla nakonec 5,25 procent hlasů a STAN 5,17. Podle informací serveru Novinky.cz dosáhli komunisté necelými osmi procenty nejhoršího výsledku v parlamentních volbách od vzniku strany v roce 1921.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy