Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Anna Šulcová exkluzivně ke kauze TikTok: S vládou bych nespolupracovala, říká pro eXtra.cz

Anna Šulcová promluvila o skandálu s TikTokem
Zdroj:
ROZHOVOR
Anna Šulcová (21), jedna z nejúspěšnějších českých youtuberek, se v posledních dnech stala terčem internetové kritiky za kampaň, kterou připravila se svým kolegou Jakubem Gulabem (22) pro Úřad vlády. Společně natočili videa, která se měla věnovat propagaci očkování a vyvracení mýtů o něm. V exkluzivním rozhovoru pro eXtra.cz prozradila, co ji ke spolupráci vedlo, jak se vyrovnává s kritikou a že by nešla do žádné kampaně, kterou by iniciovala vláda.

Od vypuknutí koronavirové pandemie se na sociálních sítích aktivně věnujete propagování toho, aby lidé dodržovali bezpečnostní opatření Proč vám na tom tolik záleží?

To je pravda. Už skoro rok jsme kvůli pandemii všichni zavření doma. Nikdo nechceme, aby nám umírali rodiče a prarodiče. Hrozně špatně se mi kouká na to, jak kolem mě krachují podniky a propouštějí se lidé. Já sama mám jen velké štěstí v tom, že moji práci to neovlivnilo. Ale právě díky tomu cítím potřebu vracet to lidem – využít tuhle obrovskou výhodu, směřovat ji k něčemu, co teď pomůže.

V posledních dnech se v jednom kuse řeší kauza, kdy jste měla se svým kolegou Jakubem Gulabem vytvořit kampaň na podporu očkování pro Úřad vlády Co jste si od spolupráce slibovala?

Sama jsem dezinformace ke covidu v minulosti vyvracela na svém profilu, stejně jako Jakub. Jediné, co jsme chtěli, je nabídnout naše hlasy k tomu, aby se pravda o očkování dostávala dál, mezi co největší množství lidí. Protože čím dřív se budeme očkovat, tím rychleji se vrátíme do normálního života. To byl náš jediný účel.

A nenapadlo vás, že si kampaň o očkování pro Úřad vlády budou lidé spojovat s tím, že podporujete přímo premiéra Andreje Babiše

Upřímně? Byla jsem naivní. Celý rok se tématu koronaviru věnuju. Myslela jsem si, že když vytvoříme kampaň, která nebude mít s vládou a politikou nic společného, bude to stačit. Pak jsem pochopila, že využít k tomu oficiální hlas Úřadu vlády je problém. Protože ten účet, na který jsme v dobrém úmyslu poskytli náš hlas, vláda může zneužít později. Neříkám, že zneužije. Ale může. V tom měli lidé pravdu, a nemůžu jim vyčítat, že nám to dali sežrat. Mělo mě to napadnout už na začátku.

Proč jste do projektu šla zrovna ve spolupráci s Jakubem Gulabem?

Je to můj kamarád, měl chuť se jako mladý člověk angažovat do věcí, které teď mohou pomoct. Stejně jako já.

Reakce veřejnosti jsou všelijaké, v prvních chvílích se však strhla smršť nenávistných komentářů... Jak se s hejty vyrovnáváte?

Čekala jsem pozitivní i negativní reakce. Koronavirus je už rok nejdiskutovanější téma v zemi a každý na to má názor. Míra negativních reakcí mě ale překvapila, z důvodů, které jsem vysvětlila. Nenávistné zprávy se mě dotýkají, jsem člověk. Snažím se pochopit to konstruktivní, co se mi tím lidé snaží sdělit – že jsem někde zjevně udělala chybu. Ale vím, že můj úmysl byl vždycky dobrý, svědomí mám čisté.

Ke kauze se vyjádřil například i Kovy nebo Jonáš Čumrik, který byl jedním z prvních, kdo celou situaci začal na sociálních sítích řešit. Co na jejich argumenty říkáte?

Jonáš se na můj účet vyjádřil negativně už dřív, ale nikdy jsem neměla pocit, že by si se mnou chtěl promluvit v klidu, ve dvou, a některé věci si vyříkat. Takže mi nezbývá, než se snažit dělat svoji práci dobře a podobné vlivy ignorovat. Kovy má můj obdiv jako youtuber, který v Česku pro osvětu a vzdělání mladých lidí udělal obrovský kus práce. Mrzí mě to, že nevysvětlil, že částka půl milionu měla jít na reklamu. Rozhodně neměla jít do naší kapsy. Kdyby se mě na to zeptal, ráda bych mu to osobně vysvětlila, vždycky jsme spolu měli dobrý vztah. Ale chtěla bych věřit tomu, že neměl špatný úmysl.

Kam jste s kampaní vlastně směřovali?

Cílili jsme primárně na mladé lidi. Proto krátká a jednoduchá videa, kde jsme vždy řešili jeden problém. Mladých se to téma týká také, mají vliv na rodiče a prarodiče, kterým mohou videa a články ukázat a vyvracet jim řetězové zprávy s dezinformacemi, které bohužel mezi starší generací kolují. Nicméně komunikační kanály, které jsme vybrali, sledují všechny generace. Není to jen TikTok, je to Instagram, YouTube, ale i eRouška nebo Covid karta Yourpass. Videa šla i na oficiální web covid.gov.cz, kde jsme požádali vědce a odborníky, aby každý problém vysvětlili podrobně.

Šla byste znovu do podobné spolupráce s vládní institucí?

Nešla bych do žádné kampaně, kterou by vláda iniciovala. Znovu bych vytvořila kampaň s odborníky, kterým stoprocentně věřím. Akorát už určitě jinak, než jak tomu bylo teď. Moc si vážím pomoci od Iniciativy Sníh, která denně komunikuje a předkládá programy k zamezení šíření epidemie covid-19.

Co by měli lidé vědět o očkování

Že nám pomůže. Nejsem odborník, ale snažím se skrze svůj dosah odborníkům poskytnout další, širší prostor. To je to podstatné – aby lidem stále dokola opakovali fakta. Hoaxy, které lidé často šíří na internetu, žádný vědecký podklad nemají, proto je třeba to neustále se všemi vědeckými kapacitami vyvracet.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy