Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Anketu Strom roku vyhrála Zpívající lípa! Má více než 700 let a sedával pod ní i Alois Jirásek

Zpívající lípa se stala stromem roku 2021.
Zdroj: Nadace Partnerství
Strom roku

Může sice působit nenápadně, ale skrývá dlouhou historii. Titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa nacházející se v obci Telecí na Svitavsku. Podle historiků by měla být stará až sedm set let a obvod kmene je úctyhodných dvanáct metrů. 

Anketa Strom roku 2021, kterou již dvacet let pořádá Nadace Partnerství, zná svého vítěze. Je jím takzvaná Zpívající Lukasova lípa a díky prvnímu místu postoupila do mezinárodní ankety Evropský strom roku. Druhé místo obsadil dub z Kozlovic na Frýdecko-Místecku a třetí příčku zaujal smrk ztepilý nacházející se v brněnské Ramešově ulici.

Mohutný strom má po obvodu kmene dvanáct metrů a patří mezi nejstarší stromy v České republice. Podle historiků by lípa měla mít více než 700 let. To by znamenalo, že zažila nejen husitskou a pobělohorskou dobu, ale sedávali pod ní také spisovatelé Alois Jirásek či Teréza Nováková.

Odkud se vzala přezdívka?

V 17. století během pronásledování evangelíků seděl v dutině stromu bratr Jiroušek, který zde v noci opisoval Nový zákon i Knihu žalmů Starého zákona. Při opisu si měl žalmy zpívat a zpěv se dál díky šumění listí nesl krajem, a proto měla údajně vzniknout tato přezdívka. Druhá přezdívka „Lukasova lípa” se odvíjí od rodu Lukasů, kteří na statku žili do roku 1915.


Související články

Další články