Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Anidepresivum Fevarin na zmírnění průběhu covidu: Vědci přišli s překvapivým objevem

Čeští vědci jsou prostě borci!
Ilustrační foto
Zdroj: profimedia.cz
Koronavirus

Vědci přišli na to, že levné a dostupné antidepresivum, které se v Česku prodává pod názvem Fevarin, může snížit riziko onemocnění koronavirem. Studie byla publikována v lékařském časopise The Lancet.

Vědci přinesli překvapivé zjištění, které zveřejnili v lékařském časopise The Lancet. V Brazílii studovali na asi 1500 pacientech lék fluvoxamin. U těch, kteří dostali lék, se snížilo riziko závažného průběhu onemocnění koronavirem a také nutnost hospitalizace.

Fluvoxamin je antidepresivum a v České republice se tento lék podává pod názvem Fevarin.Antidepresivum může snížit produkci zánětlivých molekul zvaných cytokiny, kterou může infekce koronaviru způsobit,“ prozradila vědkyně a docentka psychiatrie na washingtonské univerzitě Angela Reiersen. Fluvoxamin se sice používá převážně k léčbě obsedantně kompulzivní poruchy (OCD) a depresí, ale pomáhá také zmírňovat příznaky koronaviru.

Lék je levný a snadno dostupný

Vědci dávali 741 nakaženým dobrovolníkům tuto látku deset dní a 756 jich dostávalo placebo. Jedenáct procent lidí léčených antidepresivem mělo následně vážné komplikace a z těch, kteří brali placebo, jich do nemocnice muselo šestnáct procent. Zatím ale musí proběhnout ještě několik studií, než vědci zjistí, jestli je opravdu vhodné Fevarin jako lék proti koronaviru předepisovat. Výhodou by mělo být to, že je relativně levný a snadno dostupný.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy