Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Ani Zeman nechce na D1: Zahájit školu do Brna poletí, do armádního speciálu se nejsnadněji naloží

Zdroj: Profimedia.cz
Cesta do Brna

Prezident Miloš Zeman v úterý večer odletí na zahájení školního roku do Brna armádním letadlem CASA. ČTK to potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Stroj, který nyní tvoří páteř českého vojenského dopravního letectva, je podle mluvčího pro danou vzdálenost ideální. Navíc je prý na vozík upoutaného prezidenta snadnější naložit.

Miloš Zeman do Brna odletí vpodvečer, zpět do Prahy se vrátí ve středu. V Brně zahájí školní rok v základní a mateřské škole v Merhautově ulici.

V minulosti pro přelety v ČR politici používali především armádní vrtulníky. K dispozici měli také menší letouny Jak-40, které ale už byly z armádní výzbroje vyřazeny. Životnost končí i dalšímu menšímu letadlu Challenger.

Strojů CASA má armáda k dispozici šest, dva nejnovější dostala letos. Využívá je například k dopravě vojáků na mise, ke cvičením nebo přepravě materiálu. Slouží ale také pro přepravu politiků nebo úředníků na střední vzdálenosti, tedy především po Evropě.

Letadlo umožní pohodlný nástup

Oproti strojům běžně užívaným ústavními činiteli nabízí tato vrtulová letadla nižší cestovní komfort, a to hlavně kvůli hlučnosti, protože kabina na rozdíl od dopravních airbusů není odhlučněná. Oproti jiným strojům, které používá česká armáda, nabízí sklopení plošiny v zadní části letadla. Zemanovi, který se už několik měsíců pohybuje na vozíku, umožní pohodlnější nástup.

Podle Jiřího Ovčáčka je volba tohoto stroje pro let na podobnou vzdálenost optimální volbou. Možnost nástupu po plošině označil za bonus navíc.

Související články

Další články