Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Anglie ruší veškerá opatření: Žádné roušky, práce z domova ani zákaz večírků

Boris Johnson.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Koronavirus

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu. Přesto ostrovní země za posledních 24 hodin zaznamenala 108.069 nových případů.

V Anglii skončí všechna opatření proti koronaviru. Statistika však v 67milionové zemi ukazuje na nárůst oproti úterním 94.432 i pondělním 84.429 infikovaným. I tak je to ale o poznání méně než začátkem roku, kdy počet nakažených za den překonal i hranici 200.000. Počet úmrtí poklesl z úterních 438 na dnes hlášených 359. Zatímco tedy v Anglii se všechna opatření ruší, v jiných zemích, jako je Rakousko, Německo nebo Francie, se zpřísňuje.

Od příštího čtvrtka nebude povinné nošení roušek, práce na dálku nebude oficiálně doporučována a pro vstup do nočních klubů a na některá velká shromáždění již nebude vyžadován zdravotní průkaz, oznámil šéf konzervativců v parlamentu.

Přestože povinnost zdravotních pasů skončí, podniky si budou moci nadále určit, zda je budou pro vstup vyžadovat. „Vzhledem k tomu, že se covid-19 stává endemickým, musíme nahradit právní požadavky radami a doporučeními,“ řekl Boris Johnson.

Karanténa se později také zruší

Premiér uvedl, že ačkoli lidé budou mít i nadále nařízenou karanténu, chtěl by tuto povinnost nakonec také zrušit. „Lidé, kteří mají chřipku, nejsou ze zákona nuceni se izolovat,“ prohlásil premiér. Dodal, že nepředpokládá, že by jeho vláda obnovila zákon o izolaci, který vyprší v březnu. Předseda vlády se navíc hodlá zabývat možností zrušit tento požadavek dříve.

„Vzhledem k mimořádné kampani posilujících dávek a způsobu, jakým veřejnost reagovala na opatření plánu B, se můžeme v Anglii vrátit k plánu A a umožnit, aby od příštího čtvrtka skončila platnost předpisů plánu B,“ řekl Johnson poslancům. Plán A a plán B jsou označení pro různé balíčky opatření proti šíření koronaviru.

Ústřední vláda v Londýně určuje protiepidemická pravidla pouze pro Anglii. Regionální vlády ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku si stanovují vlastní opatření v boji s šířením koronaviru, která jsou často přísnější.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy