Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Angína: Neléčený knedlík v krku může způsobit vážné potíže

Angína: Neléčený knedlík v krku může způsobit vážné potíže
Zdroj: Karolina Grabowska, Pexels
Angína
Bolest v krku, zejména při polykání, je jedním z nejznámějších příznaků angíny. Onemocnět jí mohou všechny věkové kategorie, a právě nyní je její sezóna. Neléčená angína může na organismu zanechat velké stopy.

Angína má více typů

Nejčastěji se potkáte s angínou bakteriálního původu (streptokok, stafylokok), kterou trpí asi 90 % pacientů. Někdy se streptokokový typ nemoci nazývá hnisavá či spálová angína. Další nemocní se pak potýkají s virovým nebo mykotickým původcem angíny, například herpetickou angínou způsobenou viry herpes simplex.

Příznaky angíny

• Silná bolest v krku při polykání,

• kašel,

• horečka,

• zimnice,

• únava,

• bílý povlak na jazyku,

• zarudnuté a oteklé krční mandle s hnisavými ložisky (čepy na mandlích),

• bolest uší,

• nechutenství,

• u kojenců i slinění, pláč při krmení.

Víte, že…: Angina pectoris nemá s angínou způsobující dýchací obtíže nic společného? Angina pectoris je označení pro onemocnění srdce, při kterém dochází k jeho nedostatečnému zásobení kyslíkem. Projevuje se hlavně po zátěži velmi silnou bolestí na hrudi, která může vystřelovat do ramena či čelisti. Může být důvodem vzniku infarktu myokardu.

Léčba angíny

Při návštěvě kliniky doktor provede výtěr z krku, který odhalí původce onemocnění. Podle něj pak nasadí léčbu – nejčastější se bakteriální angína léčí antibiotiky. Dále se v rámci podpůrné léčby doporučuje kloktat vhodnými léčivy či stříkat do krku spreje proti bolesti. Cucání pastilek a případně i užívání léků proti horečce pak zmírní průběh příznaků. Zahájení antibiotické léčby během maximálně 2 dnů sníží nakažlivost na minimum – neléčený pacient je však pro své okolí infekční až 2 týdny.

Neméně důležitý je i klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. Vzduch v místnosti s pacientem zvlhčujte pravidelným větráním a posilujte imunitu nemocného ovocem, zeleninou a probiotiky. Po boji s nemocí je vhodné dodržet týdenní až dvoutýdenní rekonvalescenční klidový režim, jinak by se mohla infekce v oslabeném těle opět rozbouřit.

Přechozená angína může zanechat na těle velké škody

Pokud se angína pacientovi často vrací a tělo již na léčbu nereaguje dostatečně, může lékař doporučit odstranění mandlí v celkové anestezii. Přechozené a neléčené angíny pak mohou tělu způsobit ještě závažnější komplikace – například problémy s ledvinami, klouby nebo srdcem. Proto byste měli vždy při příznacích angíny navštívit lékaře.

Tip: Slyšeli jste již o nové službě lékař online Prostřednictvím chatu nebo videohovoru vás profesionální lékař ze společnosti EUC vyšetří a navrhne další postup! A ordinují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy