Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Andrew Scott jako nový Tom Ripley: Před ním jej hrál Alan Deloin, Matt Damon či John Malkovich

Andrew Scott jako podvodník Tom Ripley v novém seriálu od Netflixu.
Zdroj: Se souhlasem Netflixu
+ Dalších 11 fotografií
NETFLIX

Na Netflix právě vstoupilo nové zpracování příběhu amorálního podvodníka Toma Ripleyho. Jeho postavu v padesátých letech minulého století vylíčila spisovatelka Patricia Highsmith v celkem pěti knihách. Fanoušci si jej zamilovali pro jeho kultivovanost a vytříbený styl, díky kterému jsou schopni odpustit i nějakou tu vraždu.

Tom Ripley byl zrozen roku 1955 v thrilleru Talentovaný pan Ripley americkou spisovatelkou Patricií Highsmith (74). Již pět let nato byl podle této knihy natočen první film V plném slunci, kde tohoto podvodníka ztvárnil Alain Delon, a o mnoho let později pak vznikla další a zřejmě nejznámější adaptace s Mattem Damonem.

Nový Tom Ripley, stejný příběh

Na motivy první knihy byl natočen i seriál od Netflixu s prostým názvem Ripley. Tom Ripley je podvodník, který se protlouká New Yorkem počátku 60. let. Je najat bohatým průmyslníkem, aby odcestoval do Itálie a pokusil se přesvědčit jeho diletantského syna Dickieho Greenleafa, aby se vrátil domů. Přijetí zakázky je pro Toma prvním krokem do složitého života plného podvodů, zpronevěr a vražd.

Postavu sympatického vraha si v novém seriálu zahrál Andrew Scott. Čeští diváci jej mohou znát především ze seriálu Sherlock, kde excelentně ztvárnil sociopatického geniálního záporáka Moryatiho. Dle traileru lze soudit, že stejně excelentní bude i v novém seriálu.

Adaptace knih o Tomu Ripleym

Přestože v běžném životě byste Ripleyho potkat nechtěli, ve fiktivním světě tato postava lidi přitahuje. Mísí se v něm absence morálky a bezohlednost s dokonale nažehleným zevnějškem a kultivovaností. Jeho postavu pak spisovatelka použila ještě ve čtyřech knihách - Ripley pod zemí, Ripleyova hra, Mladík, který šel za Ripleym, Ripley pod vodou.

Na motivy třetí knihy byly natočeny také dva filmy. První byl natočen v Německu již v roce 1977 pod názvem Americký přítel a Ripleyho si zahrál Dennis Hopper. V tom druhém, proslulejším, si jej zahrál John Malkovich.

Zatím posledním filmem s tímto antihrdinou je Návrat pana Ripleyho z roku 2005. Tam si jej zahrál Barry Papper a podle hodnocení 54 % i komentářů na ČSFD se jedná o nejméně zdařilou adaptaci.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy