Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Andrej Čikatilo by se dožil 84 let: Rostovský řezník své oběti i jedl, nejmladší bylo jen 7 let

Andrej Čikatilo by se dožil 84 let: Rostovský řezník své oběti i jedl, nejmladší bylo jen 7 let
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
vrah
Své 84. narozeniny by dnes oslavil vrah Andrej Čikatilo, známý pod přezdívkou rostovský řezník. Ten v průběhu 12 let v 70 a 90. letech zavraždil více než 56 osob a části svých obětí dokonce pojídal. Spravedlnost za jeho činy ho dostihla roku 1994, kdy byl popraven zastřelením. Ani jeho smrt ale pozůstalým nevrátí ty, které milovali a kteří se stali obětmi Čikatilových brutálních vražd.

Psalo se 16. října 1936, když na svět ve vsi Jabločnoje na Ukrajině přišel Andrej Čikatilo. Jeho dětství provázel jeden traumatizující zážitek za druhým. Byl prý často bit a trpěl nočním pomočováním. Jeho bratr Stěpan se pak měl v 10 letech stát obětí kanibalismu při hladomoru.

V dospívání se Čikatilo těšil výborným studijním výsledkům, ovšem v kolektivu nebyl nikdy přijat, v důsledku čehož neměl ani on sám sebe rád. Začínal si rovněž všímat, že trpí impotencí a jeho první sexuální zkušenost se od zkušeností jiných chlapců velmi lišila - vyvrcholil při fyzické potyčce se spolužákem.

Ačkoliv měl Andrej v úmyslu studovat práva, nepodařilo se mu dostat na školu a tak se začal živit jako opravář telefonů. Při vykonávání tohoto povolání si našel ženu a s tou se mu podařilo i přes impotenci zplodit dvě děti. Zatímco jeho žena je vychovávala, on sám dálkově studoval ruskou literaturu. To mu pomohlo k práci učitele.

Zneužívání a útěk

Roku 1971 Andrej Čikatilo nastoupil jako učitel literatury na nedaleké škole. Během své profesorské kariéry se ovšem několikrát pokusil sexuálně zneužít řadu studentů a studentek. Slova o jeho chování se šířila velmi rychle a ze školy musel odejít.

Kromě slov o jeho touhách po vlastních studentech se velmi rychle šířila i pravda o jeho impotenci. Čikatilo po podání výpovědi tedy nejen, že už nikdy neučil, ale rovnou se odstěhoval. Zamířil do rostovského města Šachty, kde spáchal první vraždu.

První oběť

Dne 22. prosince 1978 si Andrej Čikatilo připsal svou první oběť. Byla jí teprve devítiletá Jelena Zakotnovová, kterou vylákal do starého domu, kde ji chtěl znásilnit. Nedosáhl ale erekce, dívenku tak ve vzteku ubodal a uškrtil, přičemž dosáhl orgasmu.

Ačkoliv se v domku, kam chodil Čikatilo trucovat po hádkách s manželkou, našlo hned několik stop, policii se zdál jako vrah příliš nepravděpodobný. Za vraždu Jeleny byl tak popraven nevinný Alexandr Kravčenko, který se k ní přiznal při brutálním mučení.

Zvrhlé vraždy

Další vraždu spáchal Čikatilo o 4 roky později. Zaplatil si prostitutku jménem Larisa Tkačenková, s níž plánoval pohlavní styk. Když nedosáhl erekce, začala se mu Larisa posmívat, on ji za to uškrtil a během mordu opět ejakuloval. Uvědomil si, že orgasmu je schopen dosáhnout jen při vykonávání vražd.

Své oběti Andrej mučil a znásilňoval. Na jeho vražedném kontu nebyly jen dívky, ale i chlapci. Vybíral si naivní či opuštěné děti a mládež, lákal je na sladkosti, alkohol nebo poštovní známky. Poté je usmrtil několika bodnými ranami, znetvořil je a pokousal.

Čikatilo se nespokojil s pouhými vraždami, své oběti i znetvořoval a často pojídal jejich vnitřnosti. Několik osob, kterým vzal životy, policie našla s uřezanými části těl či otevřeným hrudníkem. K zatčení rostovského řezníka se schylovalo už jednou a část jeho obětí tak mohla být zachráněna, nikdo ovšem nevěřil, že vzorný otec dvou dětí a člen politické strany by byl brutálních činů schopen.

Dopadení

Andrej Čikatilo vraždil v letech 1978 až 1990, na konto si připsal více než 56 obětí, mezi nimi i sedmiletého chlapce. Poté, co bylo v lese nalezeno tělo jeho poslední oběti, začala policie Čikatila sledovat. Když venku opakovaně oslovoval osamělé děti, policisté se rozhodli, že ho zatknou.

Vrah nechtěl s policií zpočátku vůbec spolupracovat. Proto byl do případu vůbec poprvé v historii Ruska zapojen i psychiatr, který sestavil profil vraha. Vyšetřovatelé využili jeho znalostí a Andrejovi namluvili, že je nemocný a za své vraždy nebude souzen. Po dlouhém rozhovoru se přiznal k celkem 56 vraždám, usvědčen nakonec byl z 52.

Soud a poprava

Ačkoliv se Čikatilo ve vazbě choval slušně, u soudu se snažil vyvolat dojem, že je skutečný blázen. Svlékal si spodní prádlo, křičel, že kojí a řval, že není homosexuál. Soudní proces s ním byl jednou z nejsledovanějších událostí 90. let a do soudní síně mohli jen pozůstalí jeho obětí.

U soudu se rostovský řezník rozpovídal do detailu o spoustě z vražd, které měl na svědomí. Dokonce i barvitě vyprávěl o tom, jak přesně naložil s orgány a částmi těl těch obětí, které se rozhodl sníst. Rodiny zesnulých reagovaly plačtivě a agresivně.

Soudce rozhodl, že Andrej Čikatilo musí být popraven. Vrah sice žádal o milost, ale to bylo tehdejším ruským prezidentem rychle zamítnuto. Čikatilo zemřel dne 14. února 1994, kdy byl ve věznici v Novočerkassku zastřelen střelou za pravé ucho.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy