Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Andrej Babiš obnovil Ústřední krizový štáb: Nevylučuje vyhlášení nouzového stavu

Andrej Babiš obnovil Ústřední krizový štáb: Nevylučuje vyhlášení nouzového stavu
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
koronavirus
Premiér Andrej Babiš (66) vyslyšel volání opozice a ministrů ČSSD po obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Informaci potvrdil webu Deník.cz a o podrobnostech bude ve čtvrtek jednat s vicepremiérem Janem Hamáčkem (41), který bude štáb řídit.

Od začátku srpna fungovala vládní Rada pro zdravotní rizika a Andrej Babiš se právě na ni odvolával při odmítání obnovení krizového štábu, ke kterému však nakonec svolil. „Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji,” uvedl premiér pro Deník.

V době nouzového stavu fungoval Ústřední krizový štáb hlavně kvůli zajištění dodávek ochranných pomůcek z Číny a dodržování přijatých nařízení ministerstva zdravotnictví. Zpočátku ho řídil Roman Prymula, kterého pak na pozici nahradil ministr vnitra Jan Hamáček

Kromě samotného Hamáčka prosazovala v době vysokých nárůstů počtů nakažených obnovení činnosti štábu i opozice. „Když takový orgán ze zákona k dispozici máme, měli bychom ho využít,“ sdělil ministr vnitra.

Brífink

V průběhu narychlo svolaného brífinku Andrej Babiš prohlásil, že propojení krizového štábu bude fungovat na všechny resorty a vést ho bude znovu Jan Hamáček. Uvedl rovněž, že predikce, které jsou nyní na stole, nikdo neočekával a poprosil občany, aby koronavirus brali vážně. „Jsou lidé, kteří roušky odmítají. Snad to všichni pochopí. Rozumím, že mladým lidem se to nelíbí, ale máme velký nárůst lidí v nemocnicích a musíme ochránit starší lidi, hlavně důchodce,“ vysvětlil.

„Vyhlášení nouzového stavu se vyloučit nedá, ale je to otázka na ministra zdravotnictví. V pondělí se to dozvíme, pokud navrhne nějaké opatření, které přesáhne jeho kompetenci, možná to tak bude,“ doplnil s tím, že sám se k vhodnosti vyhlášení vyjadřovat nechce.

Podle Babiše ministr zdravotnictví neselhává. „Má na starosti 16 svých nemocnic a z pozice ministra zdravotnictví nebylo v jeho silách cokoliv prosadit,“ sdělil a uvedl, že o odvolání Adama Vojtěcha neuvažuje. Prý je teď především potřeba šíření koronaviru zpomalit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy