Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Andrej Babiš tvrdě: Česko vyhostí tři zaměstnance ruské ambasády

Zdroj: Profimedia
Premiér v demisi Andrej Babiš (63) v pondělí oznámil vyhoštění tří ruských občanů, kteří jsou zaměstnanci velvyslanectví. Vedle toho, že má jít o akt solidarity s Velkou Británií, jde rovněž o reakci na nepodložená obvinění Česka z podílu na otrávení Sergeje Skripala paralytickým jedem v anglickém Salisbury.

Zaměstnanci ruského velvyslanectví mají opustit Česko do 1. dubna. „Hlavním důvodem je fakt, že útok nervovým plynem na území cizího státu ohrožuje civilní obyvatelstvo a ukazuje na brutálnější způsob špionáže, než jsme dosud byli zvyklí,“ řekl Andrej Babiš (63).

Sergej Skripal byl otráven paralytickým jedem v anglickém Salisbury. Vše naznačuje, že za jeho otravou stojí Rusko.

Ministr zahraničí Martin Stropnický (61) dodal, že k solidaritě s Velkou Británií se připojilo nejméně patnáct dalších členských zemí Evropské unie.

„Pro evropské státy je nepředstavitelné a neakceptovatelné, že jiné státy operují s takovými látkami na evropském území. Rusové překročili veškeré hranice, když řekli, že jedovatá látka novičok mohla pocházet od nás. Je to naprostá lež, toto tvrzení odmítáme od samého začátku, kdy ho ruská strana vypustila. Od nás je tento krok výrazem spojenecké solidarity,“ upřesnil Babiš.

Stropnický hodinu před tiskovou konferenci nechal povolat na ministerstvo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Byl mu předána nóta, která tři zaměstnance ambasády označila za „persony non grata“. Česko musí opustit i se svými rodinami.

Související články

Další články