Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Andrej Babiš se zaměřil na rakovinu: Vakcína neexistuje, důležitá je prevence, říká

Andrej Babiš se zaměřil na rakovinu: Vakcína neexistuje, důležitá je prevence, říká
Zdroj: eXtra.cz / Martin Procházka
čau lidi

Premiér České republiky Andrej Babiš ve svém pravidelném pořadu Čau lidi tentokrát pohovořil o rakovině, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí vůbec. Každý rok kvůli ní zemře po celém světě téměř 10 milionů lidí. Babiš se tak chce kromě koronaviru zaměřit i na tuhle zákeřnou nemoc. 


"Tentokrát nezačnu očkováním, k tomu se samozřejmě dostanu, ale velice důležitým programem, a to je náš Národní boj proti rakovině. My jsme měli tiskovou konferenci, kde jsme představili, jakým způsobem by naše země měla bojovat proti rakovině. Jako bojujeme proti pandemii vakcínou, očkováním – a jsem přesvědčen, že to zvládneme, když se všichni naočkujeme – tak proti rakovině se nedá očkovat, neexistuje žádná vakcína. Je ale velice důležitá prevence a nejmodernější technologie, skvělé zázemí našich lékařů, kteří patří mezi nejlepší na světě," řekl předseda vlády Andrej Babiš ve svém pořadu Čau lidi.

Dále řekl, že se očekává, že v roce 2035 bude rakovina hlavní příčinou úmrtí obyvatel Evropské unie. "U nás bohužel onemocní rakovinou ročně až 85 tisíc našich spoluobčanů. To je více než 200 denně. A bohužel 27 tisíc zemře, jeden každých 20 minut," dodal premiér.

Nové onkologické centrum


Vláda bude podle premiréra usilovat o to, aby v Praze vyrostlo nové Národní onkologické centrum. "Stát by mělo 7 miliard a já si myslím, že Praha a naši občané si zaslouží podobné centrum jako v Texasu, Oslu nebo Melbourne. My ho plánujeme realizovat v areálu Nemocnice Královské Vinohrady."

Koronavirus


V závěru svého pořadu se rozpovídal o aktuální koronavirové situaci. "Chci jenom zdůraznit, že nemáme vyhráno. Mutace jsou prokazatelně v ČR a nadále žádám a prosím praktické lékaře o spolupráci. Osvětu k očkování. Protože jenom vysoká proočkovanost nás všechny může ochránit před těmito mutacemi." Na konec Babiš poděkoval všem rodičům, kteří registrovali svoje děti. "Pěkně prosím, nepodceňujme hrozbu mutací koronaviru. Jediný lék na to je skutečně očkování."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy