Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Andrej Babiš o zmatcích kolem daně z piva: Blb vytvořil tabulku! Opozice asi souhlasí...

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
bramboračka
Premiér Andrej Babiš (65) se vyjádřil k tabulce kolující internetem, která ukazuje na situace, kdy bude vždy jiná sazba u daně z piva. Zmatek, který podle něj vytvořil "nějaký blb, co si udělal idiotskou teoretickou tabulku, kterou po něm nikdo nechtěl", se totiž dotkl všech médií. Příspěvkem na Facebooku se tedy snaží vyvrátit i opoziční kritiku, že ve vládě v DPH z piva "dělají bordel".

Ministerstvo financí od 1. května zavede dvě sazby DPH, snížená 10% sazba bude platit pro točené pivo vypité přímo v restauračním zařízení. U baleného a točeného piva konzumovaného mimo restaurační zařízení zůstává sazba 21 %.

Veřejnost se baví a virtuálním prostorem kolují všelijaké tabulky, které poukazují na modelové situaci, kdy budou různé sazby DPH na pivo. Vypsané situace totiž ukazují, jak si dokážou Češi poradit úplně se vším. Například, že když zákazník tajně přelije pivo určené ke konzumaci v knajpě do džbánu s úmyslem ho odnést domů, bude daň menší, než kdyby si pivo rovnou nechal do džbánu natočit a odnesl si ho. Ministerstvo prohlašuje, že tabulka je manipulativní.

Andrej Babiš sdílel na facebookové stránce příspěvek o tom, jak dopálený byl, když tabulku kolující internetem ohledně snížené sazby DPH našel. Podle svých slov byl zcela vyvedený z míry, jak média udělala z DPH na pivo úplnou bramboračku. Tabulka stihla pobavit minimálně polovinu republiky, pan premiér byl však rozčilen.

Měl jsem chuť řvát vzteky

„Fakt jo? Jen proto, že nějaký blb si udělal idiotskou teoretickou tabulku, kterou po něm nikdo nechtěl, dostala se do médií a tam ji začali vydávat za nějaký platný dokument? Když jsem to viděl, měl jsem chuť řvát vzteky,“ objevilo se v premiérově příspěvku na Facebooku. "Opakuju, žádnej bordel se nechystá. Vy, co chodíte na pivo nebo si ho kupujete domů, neřešíte nic," dodal premiér.

Takový zmatek to není

Andrej Babiš tedy ve svém příspěvku dál vysvětluje, že když si dáte například v restauraci točené pivo, nealko pivo, na toto všechno bude platit snížená sazba, tedy 10 procent. Když si ale dáte točené pivo ve stánku třeba někde na zápase, DPH u něj bude 21 procent. V případě, že si dáte ve stánku nealko pivo, bude to 15% sazba. Podle směrnice je totiž dané, že snižovat DPH na alkohol se může pouze ve stravovacích službách.

Mysleli prý hlavně na malé hospůdky na vesnicích, které odvádějí DPH a třeba vůbec nevaří. K pivu si tam může zákazník dát například utopence nebo hermelín. "A za to jsme dostali co? Pěkně přes držku,“ podotkl premiér.

Opozice je proti

Lídři opozice se už minulý týden vyjádřili k jednání vlády. Prý vláda předvádí něco, co je za hranou zdravého rozumu. Například ODS poslanec Jan Skopeček prohlásil s nadsázkou, že je zázrak, že Alena Schillerová nenavrhla jinou sazbu pro řezané pivo a jinou zase pro šnyt. "Je skoro načase, aby ekonomické fakulty začaly otevírat obor pivní daňový poradce, protože v takovém zmatku se bez patřičného vzdělání za chvíli nikdo nevyzná,“ dodal Skopeček opět s nadsázkou.

„Tak dlouho vláda narovnávala podnikatelské prostředí, až restaurace z točeného piva platí DPH 10 % a stánek naproti 21 %. Tým profíků, fakt,“ zkritizoval stručně počínání vlády i Mikuláš Ferjenčík z Pirátů.

Související články

Další články