Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Andrej Babiš o očkování: Jsme závislí na EU. Největší dodávka vakcín bude v dubnu

Zdroj: Facebook Andreje Babiše
čau lidi
Čau lidi premiéra Andreje Babiše (66) jsou v posledních měsících plné smutných zpráv. Předseda vlády v neděli sice začal příběhem mladého sportovce, který skončil ve vážném stavu, ale pak přišel se slibem a nadějí, že by se věci mohly dát zase brzy do pohybu. Promluvil například o milionech vakcín, které prý dorazí do pár měsíců.

Premiér Andrej Babiš nezačal své nedělní Čau lidi zrovna radostným způsobem. Hned na začátku přednesl příběh 32letého sportovce z deníku primářky. Muž se nakazil od své šestileté dcerky, která měla bezpříznakový průběh. Ta se nakazila na oslavě kamarádky, což pak potvrdila i rodina holčičky, když na nákazu covidem-19 přišli. Muž byl zpočátku v naprostém klidu a bojoval pouze s dušností při pohybu. Manželka mu však později volala záchranku kvůli zvyšující se teplotě a zhoršení celkového stavu.

Mladý muž zůstal v nemocnici, kde mu nepomohl ani tlakový kyslík a musel na nucenou ventilaci. Co se nedalo čekat, bylo, že sportovec v tomhle věku dostane třetí den infarkt myokardu. Při vyšetření na CT doktoři spatřili nález na plicích. „Prosím vás, to já slyším ze všech nemocnic. Ta situace skutečně není dobrá. My v této chvíli máme v nemocnicích sice jenom 6 tisíc pacientů, ano, měli jsme v listopadu více než 8 200, ale na JIPkách je 1 294 pacientů. Tam jsme skutečně na hraně kapacit,“ uvedl premiér.

„Takže prosím vás, už to není jenom o starších, je to o nás všech,“ apeloval premiér na občany a jako příklad uvedl Cheb, kde v lednu zemřelo s covidem přes 160 lidí a v únoru už skoro 150. Věk zemřelých nebyl nijak vysoký, pohyboval se hlavně mezi 40 až 60 lety, jak přednesl premiér. „Skutečně vás prosím o to, abyste vnímali, že ten vir se zkrátka změnil. Je agresivnější. Máme různé mutace. Je tady ta britská mutace, a to je skutečně velký problém. Jediné řešení, jak se zbavíme viru, je očkování,“ zdůraznil Babiš.

Miliony vakcín na cestě do Česka

Zatímco doteď se do Češka dostalo skoro tři čtvrtě milionu vakcín, další jsou na cestě a čekání se krátí. „730 460 vakcín jsme dostali, v únoru čekáme ještě 187 tisíc vakcín od Pfizeru, Moderny a Astra Zeneca a potom v březnu dostaneme 1 025 000 vakcín, v dubnu 2,6 milionu vakcín. To znamená, že ano, vakcíny přicházejí pozdě, ale situace se zlepšuje. Hlavní role státu je zařídit tu vakcínu. Dodat ji. A to my děláme,“ nechal se slyšet. Dodal, že je důležitá spolupráce s hejtmany jednotlivých krajů, aby byla zajištěno, že se na očkovacích místech důkladně očkuje.

Babiš pak vyvrátil dezinformace a pochybnosti o vakcíně AstraZeneca. Potvrdil, že byla schválena Evropskou lékovou agenturou a její účinnost byla prokázána. „Očkování, to je to hlavní. Ano, vakcíny mají zpoždění. My jsme závislí na EU. Postupně ale přicházejí. My se připravujeme na tu kapacitu, když budeme mít 2,6 milionu vakcín v dubnu, no tak samozřejmě musíme očkovat minimálně 100 až 140 tisíc občanů denně. To bude náročná logistická operace, ministerstvo zdravotnictví to ale připravuje,“ upozornil premiér.

„Znovu vás prosím, abyste pochopili, že ten vir mutuje, je agresivní. Máme plné nemocnice. Samozřejmě se snažíme navyšovat ty kapacity, nemocnice na to mají plány. Ale už to není o tom, že umírají starší lidé. Bohužel se to týká všech kategorií. Buďte tak hodní, uvědomme si to. Buďme zodpovědní. Buďme tolerantní. Zkusme se znovu zamyslet nad tím, že pokud se nedodržují ta opatření, a já chápu, že už je to dlouhé a lidi jsou zničení, psychicky je to obrovský problém, že děti nechodí do školy – tomu všemu rozumíme – ale my máme zodpovědnost skutečně za to, aby se nám nestalo, že tady bude umírat denně 500 lidí a nebudeme mít kam dát pacienty. Prosím vás o to, zkusme to. Řešení je očkování, děláme všechno pro to, děláme to s maximálním nasazením. Nic jsme nevzdali, bojujeme od rána do večera,“ dodal v závěru Babiš.

Související články

Další články