Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Andrej Babiš nekompromisně: Lukašenko je diktátor, běloruskému lidu musíme pomáhat

Andrej Babiš nekompromisně: Lukašenko je diktátor, běloruskému lidu musíme pomáhat
Zdroj: Andrej Babiš - oficiální zdroj
+ Další 2 fotografie
premiér burcuje

Premiér České republiky Andrej Babiš (65) má za sebou setkání s americkým ministrem zahraničí. Mike Pompeo (56) Babiše varoval, že kamarádění s Ruskem a Čínou není pro demokratický svět vhodné. Ve facebookové promluvě k voličům, které Babiš vydává pod názvem Čau lidi, pak premiér ostře odsoudil to, co se děje v Bělorusku.

Premiér Andrej Babiš (65) se ukázal jako státník evropského formátu a jasně pojmenoval, o co se nyní hraje v Bělorusku. Utlačovaný lid povstal proti Alexandru Lukašenkovi. Posledním hřebíčkem do běloruské trpělivosti byly volby, které Lukašenko nechal zřejmě zmanipulovat. Po celé zemi tak probíhají demonstrace a lid volá po nových volbách.

Je to katastrofa, říká Babiš

"To, co se tam děje, je absolutní katastrofa. Právě teď se rozhoduje o tom, jestli to dopadne jako u nás, jako Sametová revoluce v roce 1989. Aby skutečně byly svobodné demokratické volby, ne ty diktátorem zmanipulované volby. Nebo po telefonátu Lukašenka s prezidentem Putinem to může dopadnout jako v šedesátém osmém. Kdy přišly ruské tanky a zničily Pražské jaro. Neberte mě za slovo, jestli byly ruské, nebo nějaké jiné. Zkrátka pro mě to byli Rusáci, přišli Rusáci. A ztratili jsme 21 let svobody a demokracie. My máme svobodu a demokracii. My máme svobodné volby, lidé mohou říkat co chtějí, mohou se vyjadřovat, máme svobodný tisk," nebral si servítky Babiš. A mluví o tom, že Evropa musí jednat rychle. Lukašenko nesmí mít čas potlačovat demonstranty.

Běloruský lid potřebuje naši podporu

"Ti lidé potřebují naši podporu. Evropská unie má teď šanci být akční. Je dobře, že ministři zahraničních věcí na své úrovni rozhodli o sankcích. Ale Evropa musí jednat rychle. Musí to být akce. Problém Evropy je, že si musíme všichni domluvit, to je jasné. Ale nemáme čas. Proto já osobně se v tom poprvé angažuji. Minulý týden jsem si o tom psal s Charlesem Michelem, s Ursulou von der Leyen, dopisoval jsem si s kancléřkou Angelou Merkel, dnes v noci s prezidentem Macronem, před chvílí jsem mluvil s premiérem Orbánem, budu mluvit s premiérem Morawieckim. Protože oni jsou ten lídr a tlačí na ostatní členské státy v Evropě, abychom to řešili rychle. Ty sankce musí přijít rychle. Ale někdo za Evropu musí jednat s prezidentem Putinem, a jasně dát najevo, že není možné, aby se stalo to, co se stalo v Krymem, nebo co se stalo u nás v šedesátém osmém. Ty obavy tam jsou," sdělil voličům Babiš. Je na něm vidět, že osud běloruského lidu ho velmi trápí. Běloruskému lidu přeje, aby se vydal vstříc demokracii a zlomil odpornou diktaturu sovětského typu.

"Teď Evropa musí ukázat, že nebude jenom vyzývat, ale že bude akční a že nedopustí, aby se na schengenské hranici stalo něco absolutně nepřijatelného. Protože to, co se děje v Bělorusku, ta manipulace. Vypnuli internet, nedovolili protikandidátům diktátora se zúčastnit voleb, zavírají novináře, mlátí nevinné lidi. Absolutně nepřijatelné. Takže v tomto se teď angažuji a myslím, že V4ka tady by měla sehrát hlavní roli. Protože naši kolegové ze západu to nezažili. Oni nevědí, co je to šedesátý osmý. Nevědí, co je to Sametová revoluce. A já si myslím, že v tomto směru my musíme Bělorusy podpořit," uvedl Babiš.

Kdy se to v Bělorusku zlomí?

Situace v Bělorusku je nestabilní a mění se každou hodinou. Diktátor Lukašenko požádal o víkendu o pomoc ruského prezidenta Putina. V pondělí ale připustil konání nových prezidentských voleb, ale až bude schválena nová ústava. Lukašenko zemi ovládá 26 let. Takovou vlnu protestů ještě nezažil. Otázkou je, zda mu Putin opravdu půjde na pomoc. Ani Rusko si zřejmě nemůže dovolit, aby problémy eskalovaly. Lukašenko na Putina velmi spoléhá. Ve hře je i scénář, že Lukašenko skončí a Putin pomůže k tomu, aby byl vybrán nový proruský prezident.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy