Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Andrej Babiš jednal s Číňany kvůli bezpečnostnímu riziku mobilů Huawei

Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
Aféra
Den před Štědrým dnem se chtěli Číňané setkat s Andrejem Babišem (64). Velvyslanec Zhang Jianmin s předsedou vlády jednal o varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), které se týkalo bezpečnostních rizik spojených s čínskou značkou smartphonů Huawei. Schůzka se uskutečnila v průhonické Sokolovně, kterou předseda vlády vlastní.

Schůzka mezi Andrejem Babišem a čínským velvyslancem Zhangem Jianminem se uskutečnila den před Vánoci. Čínskou stranu znepokojilo varování NÚKIB týkající se bezpečnostních rizik smartphonů Huawei.

„Premiér Babiš zdůraznil, že nedávno vydané varování příslušného českého orgánu týkající se čínských firem Huawei a ZTE nepředstavuje stanovisko vlády ČR. Unáhlené rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě bylo způsobeno zavádějícím varováním a Bezpečnostní rada státu již vydala prohlášení poskytující objasnění této situace. Česká republika vítá zahraniční firmy včetně čínských, aby v Česku investovaly a působily, a bude jim vytvářet dobré podnikatelské prostředí,” píše čínská ambasáda o schůzce na Facebooku.

„Velvyslanec Zhang poukázal, že varování vydané příslušným českým orgánem, které se vůbec nezakládá na skutečnosti, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu rozhodně protestuje. Uvedl, že čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,” dodává.

Babiš sice nejprve nařídil, aby smartphony Huawei zmizely z vlády, po schůzce s velvyslancem však kritizoval postup NÚKIB. Podle premiéra měl úřad předložit podrobnou analýzu, ale neučinil tak.

Související články

Další články