Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Andrej Babiš o rozvolňování: Tábory pro děti od 1. července. EET se odloží do konce roku

Andrej Babiš o rozvolňování: Tábory pro děti od 1. července. EET se odloží do konce roku
Zdroj: archiv A. Babiše
+ Dalších 6 fotografií
Koronavirus
Premiér Andrej Babiš vystoupil před Televizními Novinami na TV Nova a zodpověděl několik dotazů. Padly otázky kolem současné situace v Česku, školách, EET a také snižování DPH. Premiér by rád spustil letní tábory už od července, na čemž závisí epidemiologická situace. Co dalšího chce premiér prosadit?

TV Nova odvysílala speciál ještě před Televizními Novinami, kde vystoupil český premiér Andrej Babiš. "Musíme být opatrní. Ten vir prakticky nikdo nezná. Je na to spoustu různých studií," uvedl při otázce, zda chtějí rozvolňování opatření ještě zrychlit. "My rozhodujeme na základě vyjádření epidemiologů a hygieniků," dodal premiér.

Solidarita Čechů

Premiér bere jako naprostý úspěch solidaritu Čechů. Nošení roušek, důkladné mytí rukou a izolace seniorů byly podle něj opravdu důležitými kroky. Je podle něj čas na to, aby byli podpořeni ti, kteří při pandemii koronaviru nejvíce ztratili. Dodal však, že je, aby byl stát připraven, kdyby náhodou dorazila druhá vlna.

Odložení EET a snížení DPH

Babiš připustil, že by fungování EET odložil až na konec roku. Sněmovna zatím schválila pozastavení celé EET po dobu stavu nouze a následující tři měsíce. Podnikatelé tak nemusí evidovat žádné své tržby a úřady je proto nekontrolují. O dalším prodloužení nouzového stavu neuvažují a zůstává platný do 17. května.

Zároveň chce prosadit DPH u ubytovacích služeb z 15 procent na 10 procent. Tento sektor totiž bude po koronaviru zasažen ze všech nejvíc a zřejmě natrvalo. Česko je, jak uvedl premiér, zemí s třetí nejvyšší sazbou DPH pro ubytovací služby. Od května byla sazba DPH u stravovacích služeb snížena z 15 % na 10.

Zákon o ochraně zdraví

Žádání o prodloužení stavu nouze neproběhne. V pondělí chce vláda hlavně projednat návrh novely zákona o ochraně zdraví, ten má přidělit ministerstvu zdravotnictví více pravomocí. Mezi ně bude spadat například to, že v případě potřeby může ministerstvo zakázat či omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy či regulovat hromadné akce.

Ministerstvo by také mělo možnost nařídit používání ochranných prostředků a regulovat činnost například zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb.

Dětské tábory

Babiš by chtěl spustit letní tábory už v červenci, avšak Rastislav Maďar je pro srpen. "Já to prosazuji, protože chápu, že rodiče budou rádi, když děti půjdou z domu na letní tábor," vysvětlil premiér. Rozhodnutí by mohlo padnout do konce května. Babiš by zároveň chtěl přesvědčit ministra Plagu, aby byli žáci druhých stupňů, pokud by chtěli, vpuštěni zpět do škol.

Rastislav Maďar uvedl, že záležet bude hlavně na epidemiologické situaci. Pokud vydrží, bylo by podle něj možné začít s tábory hned na začátku léta a budou se konat, pokud organizátoři splní jistá pravidla. Ta zatím nebyla zveřejněna.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy